První stín nad českými bankami - Moody´s zhoršila výhled ratingu ČSOB

23.9.2011 16:13   |  

Mezinárodní ratingová agentura Moody´s změnila výhled ratingu tuzemské ČSOB ze stabilního na negativní. Tento krok podle Moody´s navazuje na snížení ratingu belgické bankovní a pojišťovací skupiny KBC – matky ČSOB.

Moody´s snížení ratingu KBC vysvětlila hlavně zvýšenou nejistotou ohledně schopnosti skupiny splatit včas státní pomoc, kterou dostala za finanční krize. Vliv to podle agentury může mít i na dceřinou ČSOB – zmiňuje konkrétně oslabené schopnosti KBC v případě potřeby podpořit v budoucnu ČSOB. Proto Moody´s přikročila ke zhoršení výhledu ratingu tuzemské banky.

„Existuje zvýšená nejistota týkající se schopnosti KBC Group splácet do konce roku 2013 celou částku cenných papírů základního kapitálu upsaného belgické federální a vlámské regionální vládě,“ uvedla agentura.


Čtěte také: Matka ČSOB v problémech: Moody's snížila KBC rating


Moody's snížila ratingové známky KBC mimo jiné i kvůli zrušení burzovního prodeje akcií dceřiné ČSOB. Rating dlouhodobých nadřízených dluhů a ratingy vkladů u KBC klesly o jeden stupeň na A1. Je to pět stupňů pod nejvyšší známkou Aaa.

Moody's se obává, zda bude moci skupina splatit včas státní pomoc a zároveň si udržet kapitálovou přiměřenost na osmi procentech. Tato nejistota vznikla v důsledku změn a odkladů v plánu KBC na prodej aktiv.

Rozhodnutí Moody's není žádné překvapení a odpovídá očekáváním, jejich rating je nyní na úrovni známek agentur Fitch a S&P,“ uvedlo ke kroku Moody's tiskové oddělení KBC.

Čtete rádi E15.cz? Dejte nám hlas ve finále ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2011 v kategorii zpravodajství.

Autor: vrb

Komentáře

Čtěte také

Banky oprašují zajišťovací byznys proti silné koruně. Zatím bez odezvy

Banky oprašují zajišťovací byznys proti silné koruně. Zatím bez odezvy

Asociace exportérů mezi svými členy zatím žádný zvláštní růst v měnovém zajišťování nepozoruje. Na pojistku proti silné koruně je podle exportérů i analytiků zatím brzo. více

Komerční prezentace
Mobilní web