Prvního dubna končí platnost papírové padesátikoruny

1.2.2011 13:54   |  

Ještě dva měsíce mohou lidé platit papírovou padesátikorunou. K 1. dubnu její platnost končí a v oběhu pak zůstanou pouze padesátikorunové kovové mince. Padesátikoruna byla v českých bankovkách jistý unikát – existovala totiž v papírové i kovové podobě. Česká národní banka (ČNB) se rozhodla ukončit existenci papírových padesátikorun z důvodu menší odolnosti. Píše o tom dnes agentura ČTK.

Mince vydrží podle člena bankovní rady a vrchního ředitele ČNB Pavla Řezábka v oběhu desítky let, ale bankovky v papírové podobě se musí měnit každé tři až čtyři roky. Papírové padesátikoruny se nevyrábí již od roku 2007, v oběhu je od roku 1993. Ke konci ledna tak bylo mezi obyvateli asi 63 miliónů kovových padesátikorun, těch v papírové podobě obíhalo méně než 16 milionů.

O ukončení platnosti růžově pojaté padesátikorunové papírové bankovky, na které je vyobrazena svatá Anežka Česká, informovala Česká národní banka loni na podzim. Padesátikorunová mince byla na rozdíl od své papírové kolegyně také oceněna, a to v numismatickém časopise World Coin News. Byl ji udělen titul: „Mince roku 1993“ v kategorii Best Trade Coin. Podle Řezábka to dokazuje, že je tato česká mince jednou z nejlepších na světě.

Lidé si mohou papírové padesátikoruny po 1. dubnu vyměnit na pobočkách ČNB a všech pobočkách bank po celé republice, a to až do 31.dubna 2012. Od 1.dubna 2012 do 31. března 2017 to bude možné už jen v pobočkách ČNB.

Autor: čtk, mkr

Komentáře

Čtěte také

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Nezaměstnanost mladých lidí začala po zlepšení v minulých třech letech ve světě opět stoupat. Počet nezaměstnaných mezi 15 až 24 lety by letos navíc mohl globálně vzrůst o půl… více

Mobilní web