Půjčky Česka zdražily o třetinu. Dluhové náklady rostou napříč Evropou

Česku prudce zdražuje dluhové financování. Jen od počátku června se úrok požadovaný investory za desetiletou půjčku domácí vládě zvýšil o více jak třetinu. Namísto 0,8 procenta ročního úroku by tak země musela z nově vydaných dluhopisů platit věřitelům úrok 1,1 procenta, což je nejvíce od října loňského roku. Česko tak následuje trend strmého růstu dluhových nákladů napříč Evropou.

Ministerstvo financí
4.6.2015 15:00   |  

„Jde o reakci na celoevropský pohyb výnosů nahoru vyvolaný nejprve vyšší předběžnou inflací v eurozóně (šlo hlavně o vyšší jádrovou inflaci) a následně podpořený včerejší tiskovou konferencí po zasedání Evropské centrální banky. Trh jednak přehodnotil výhled evropské ekonomiky, hlavně inflace, a jednak jsou krátkodobě ve hře technické faktory,“ uvedl Luboš Mokráš z České spořitelny.

Úroky rostou Německu i Francii

Ještě vyšší růst zažilo Německo. Zatímco na počátku měsíce by investorům za desetiletý úvěr postačil roční úrok 0,45 procenta, nyní už požadují 0,9 procenta, tedy dvojnásobek. Obdobný růst zažívají i další velké evropské ekonomiky. Například Francie by dnes vydala dluhopisy s desetiletou splatností s úrokem 1,2 procenta, tedy o polovinu více než koncem května.

„Období bezprecedentního poklesu úrokových sazeb je za námi. Podstatný je i samotný fakt počátku obav z budoucího poklesu cen dluhopisů (růstu dluhopisových výnosů). Růst výnosů, který by v dřívějších letech nebyl nikterak hrozivý, může nyní v situaci jejich extrémně úrovní vést k výrazným ztrátám a dalším výprodejům,“ řekl Michal Brožka z Raiffeisenbank.


Čtěte také:

Státům prudce zdražily dluhy, Německu dokonce dvanáctinásobně

Fitch potvrdila český rating, čeká snížení státního dluhu

Státní dluh klesl o půl miliardy, na každého připadá 158 tisíc korun

Jaroslav Bukovský Autor: Jaroslav Bukovský redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Home Credit se vrací do černých čísel, díky Asii má zisk 1,6 miliardy

Home Credit se vrací do černých čísel, díky Asii má zisk 1,6 miliardy

Skupina Home Credit v letošním prvním pololetí vytvořila zisk 59,3 milionu eur (1,6 miliardy korun), o rok dříve vykázala ztrátu 90 milionů eur (2,43 miliardy korun). Tahounem… více

Mobilní web