Půjčky v eurozóně jsou na bodu mrazu, oživení se odkládá

Půjčky jsou v eurozóně stále vzácnější. Objem úvěrů poskytnutých soukromému sektoru v červenci oproti loňsku propadl o 1,6 procenta. Hovoří o tom poslední statistiky Evropské centrální banky (ECB). I přes snahu centrálních bankéřů rozpohybovat úvěrový trh a odrazit ekonomiku eurozóny od recesního břehu tak negativní trend zamrzlých peněžních kanálů dál přetrvává.

 ilustrační foto
29.8.2014 14:15   |  

„Pokles objemu půjček v eurozóně není novinka, u domácností probíhá tento trend nepřetržitě poslední rok a půl, úvěry firemnímu sektoru klesají vice jak 2,5 roku. Propad úvěrů má logický důsledek v podobně minimálního růstu, či spíše prohlubující se recese,“ uvádí Petr Sklenář z J&T Banky. Na stavu eurozóny se chybějící úvěry už podepsaly. Růst zemí platících eurem se ve druhém čtvrtletí zcela zastavil.

Peněz je přitom v ekonomikách eurozóny podle červencových statistik ECB víc než dost a jejich množství stále roste. Jen během prvního prázdninového měsíce bylo ve finančním systému bezmála o 6 procent více prostředků než loni. „Peníze ale nepracují, protože banky na nich sedí,“ říká Petr Hlinomaz z BH Securities.

Hlavním důvodem bankovního skrblení je podle expertů sílící evropská regulace, konkrétně chystané zátěžové testy bank. Finanční ústavy čistí rozvahy, zbavují se špatných úvěrů a nenabízí nové, aby co nejlépe prošly bankovními testy na podzim tohoto roku. V kontrastu k tužší regulaci ECB naopak půjčuje bankám stále více peněz v naději, že najdou uplatnění v půjčkách klientům.

V Evropě se podniky z osmdesáti procent financují bankovními úvěry a jen z pětiny na akciových a dluhopisových trzích. V USA je tomu právě naopak

Evropská ekonomika trpí podle znalců přílišnou fixací na bankovní úvěry. „V Evropě se podniky z osmdesáti procent financují bankovními úvěry a jen z pětiny na akciových a dluhopisových trzích. V USA je tomu právě naopak, zámořské firmy tak mají mnohem více možností, kam si pro peníze dojít,“ dodává Hlinomaz.

Pokles úvěrování prý v řadě případu souvisí i s předchozím nadměrným zadlužením soukromého sektoru, a to zejména v zemích jako Irsko, Portugalsko, či Španělsko. Země si obrovské půjčky nabraly během dekády předcházející akceleraci evropské dluhové krize.


Čtěte také:

České banky vypalují rybník zprostředkovatelům půjček

Evropské banky rozdají více úvěrů, růst v Asii naopak zpomalí

Americký hypoteční trh se zadrhl, banky poskytly nejméně úvěrů od roku 1997

Autor: buk

Komentáře

Čtěte také

Němci chtějí zneužití tísňové linky trestat vězením

Němci chtějí zneužití tísňové linky trestat vězením

Bavorský ministr spravedlnosti Winfried Bausback (CSU) požaduje tvrdší sankce za úmyslné zneužití tísňového volání. Pokud se zjistí úmyslné blokování linky, hrozí viníkovi až tři… více

Mobilní web