Putin chce vytvořit ruský platební systém. Bez Visy a MasterCard

Ruský prezident Vladimir Putin ohlásil, že Rusko vyvine vlastní platební systém podle úspěšného vzoru Japonska a Číny. Ztráta peněz a trhu má postihnout hlavně americké firmy Visa a MasterCard, jejichž platební systémy minulý týden zastavily operace klientů ruských bank, potrestaných sankcemi za ruskou anexi Krymu.

ilustrační foto
27.3.2014 15:34   |  

Centrální banka a vláda podle Putina už podnikají kroky v tomto směru, ale vytvoření vlastního systému si vyžádá ještě nějaký čas. „Je opravdu velice špatné, že se jisté firmy rozhodly pro restrikce. Myslím, že to prostě povede k tomu, že ztratí jistou část trhu, a to velice výnosného trhu,“ řekl Putin před zákonodárci z horní komory parlamentu.

Omezení transakcí s platebními kartami podle ruských médií zprvu postihlo asi půl milionu klientů sedmi ruských finančních ústavů. Vzápětí ruští představitelé začali hovořit o potřebě snížit závislost na společnostech Visa a MasterCard. Tyto služby ale byly vesměs později obnoveny, poznamenala agentura Reuters.

Ruský ministr financí Anton Siluanov ve středečním rozhovoru v ruských médiích se zmínil o „záložním“ národním platebním systému, který by fungoval pouze na ruském území. „V zemích, jako je Japonsko a Čína, tyto systémy fungují, a to velice úspěšně. Zpočátku začínaly výlučně jako národní systémy, omezené na národní trh, ale teď získávají čím dál větší oblibu,“ prohlásil Putin.

Na sankčním seznamu ohlášeném minulý čtvrtek Spojenými státy kvůli ruské anexi ukrajinského Krymu se ocitla ruské banka Rossija. Visa a MasterCard pak přestaly jejím klientům poskytovat služby pro platební transakce.

Na stejný problém mohli narazit i klienti jiných bank, jejichž akcionářů - nikoli ale samotných bank - se restrikce týkají. Visa a MasterCard poskytování svých služeb v těchto případech obnovily.


Čtěte více:

Banka Rossija kvůli sankcím ruší transakce v cizích měnách

Putin má prý přístup k penězům firmy sankciovaného oligarchy Timčenka

EU počítá možné ztráty, sankce vůči Rusku jsou zatím nepravděpodobné


Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Šašek provokuje: Přidat učitelům? Jistě, ale také přidat práci

Šašek provokuje: Přidat učitelům? Jistě, ale také přidat práci

Vláda včera schválila zvýšení platů učitelům, čímž splnila to, oč se snaží nejvíce – nahnat si před nadcházejícími volbami preference. K tomu jí můžeme všichni pogratulovat stejně… více

Mobilní web