Rabobank vydá hybridní bondy

20.1.2011 8:16   |  

Kampelička Rabobank plánuje vydání prvního, takzvaného hybridního, dluhopisu. Snaží se tak splnit nová regulační opatření. Nizozemský finanční ústav, který má 35procentní podíl na domácím trhu a drží úvěrový rating AAA, nyní vede marketingovou kampaň na úpis dluhopisů, u kterých mohou investoři přijít o všechny peníze, pokud banka poruší požadavky kapitálové přiměřenosti.

Nabídka „hybridů“ přichází jen několik dnů poté, co Basilejský výbor pro bankovní dohled minulý týden prohlásil, že všechny hybridy budou muset obsahovat mechanismus, který v případě, že se banka dostane do potíží, donutí investory přijmout ztrátu. A to buď převedením bondů na akcie, anebo – jako v případě Rabobank – odepsáním celého dluhu.

Hybridy jsou něco mezi akcií a dluhopisem a jsou levnější než skutečná akcie. Evropské banky jich vydávaly velké množství před vypuknutím finanční krize v roce 2008, aby narychlo navýšily svou kapitálovou vybavenost. V průběhu krize ale neabsorbovaly ztráty tak, jak si regulátoři představovali.

Rabobank uvede cenu těchto hybridních bondů na konci tohoto týdne. Zatím není znám ani objem úpisu, ale obecně se očekává, že to bude minimálně půl miliardy eur. „Tento úpis je pro trh velmi důležitý, všichni sledují, jak se nám bude dařit. Pokud vše půjde dobře, další banky nás budou následovat,“ řekl deníků City AM šéf dlouhodobého financování v Rabobank Michael Gower.

V případě Rabobank přijdou investoři o své peníze, pokud její jádrový Tier 1 kapitál spadne pod osm procent. Nizozemská záložna dosahovala v červnu loňského roku Tier 1 kapitálu ve výši 13,5 procenta. Aby investoři přišli o své peníze, musela by banka prodělat 12,3 miliardy eur.

Rabobank je rozhodně lídrem v inovacích, co se získávání prostředků týče. Loni třeba vydala dluhopisy s dobou splatnosti sto let.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Rusnok: Česko patří do eurozóny, na vstup ale ještě nedozrálo

Rusnok: Česko patří do eurozóny, na vstup ale ještě nedozrálo aktualizováno

Česká národní banka (ČNB) bude pod vedením Jiřího Rusnoka méně euroskeptická, ale zachová si kritický pohled na fungování měnové unie a eurozóny. Rusnok, kterého ve středu… více

Komerční prezentace
Mobilní web