Raiffeisenbank: Ke státním důchodům je potřeba najít nějakou alternativu

30.9.2010 12:26   |  

Současná generace čtyřicátníků, třicátníků a lidí mladších si musí najít nějakou vhodnou alternativu ke státním důchodům, jinak riskuje podstatné snížení životní úrovně ve stáří. Uvedl to portfoliový stratég Raiffeisenbank Aleš Michl.

„V současnosti 94 procent příjmu důchodce pochází od státu, což je šílené a dlouhodobě neudržitelné. Z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vyplývá, že polovina mladých domácností má nyní buď nulové, nebo minimální úspory do pěti procent příjmu,“ řekl Michl.

Podle něj by si měly mladší generace Čechů (od čtyřicátníků po ty právě narozené) začít spořit na důchod. „Investičním tématem budoucnosti je zabezpečení na stáří. Nyní připadá 105 seniorů na sto dětí. Na sklonku třicátých let to už bude 200 ku 100. Zároveň se počet osob starších 65 let v následujících šedesáti letech zdvojnásobí. Nemyslím si tedy, že dostaneme od státu nějak zázračně velkou penzi,“ tvrdí Michl.

Mladším lidem zároveň nabízí tři možné varianty řešení, jak se na stáří zabezpečit. Člověk by podle Michla měl mít více dětí, vzít si hypotéku na kvalitní nemovitost a pravidelně spořit do fondů. „Nespoléhejme na stát. Třetina slibů od státu budoucím penzistům není zatím kryta zdroji. Nyní je třeba najít nějakou alternativu ke státním důchodům. Jinak prostě generace čtyřicátníků, třicátníků a všech dalších mladších riskuje podstatné snížení životní úrovně ve stáří,“ varoval Michl.

Právě pro lidi, kteří v důchodu nechtějí spoléhat na stát, připravila Raiffeisenbank nový fond životního cyklu, který nabízí vyšší zhodnocení než běžné spořící produkty, vysoký potenciál růstu v první fázi investičního cyklu a stabilitu v jeho závěru. Fond je primárně určen pro dlouhodobé investory, pravidelně do něj mohou investovat už 500 korun měsíčně.

Autor: mediafax

Komentáře

Čtěte také

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru Fotogalerie

Čína dnes uvedla do provozu největší teleskop na světě, který bude sloužit k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích. Obrovské zařízení s talířovou… více

Mobilní web