Raiffeisenbank klesl čistý zisk o 37 procent. Projevila se brzdící ekonomika

Tuzemské Raiffeisenbank klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk o 37 procent na 557 milionů korun. Důvodem poklesu jsou především jednorázové výnosy z přecenění derivátů v loňském prvním čtvrtletí, informovala banka. Na vývoj zisku nepříznivě působily i nižší provozní výnosy, loňské nižší náklady na úvěrová rizika a růst nákladů.

Raiffeisenbank (Profimedia.cz)
5.6.2013 12:13   |  

„V prvním čtvrtletí se na českém bankovním trhu naplno projevil očekávaný pokles výnosů způsobený nižší poptávkou a menší ekonomickou aktivitou. Náš meziroční vývoj zisku navíc negativně ovlivňují mimořádné výnosy z loňského prvního čtvrtletí, kdy jsme přecenili cenné papíry a zároveň více rozpouštěli opravné položky,“ uvedl generální ředitel a předseda představenstva Raiffeisenbank Mario Drosc.

Tuzemským bankám a spořitelnám v prvním čtvrtletí meziročně klesl souhrnný čistý zisk téměř o desetinu na 14,4 miliardy korun. Zisk klesl všem velkým tuzemským bankám, což jsou finanční ústavy s aktivy nad 250 miliard korun. České spořitelně se snížil čistý zisk téměř o šest procent na 4,2 miliardy korun, o devět procent klesl Komerční bance, a to na 3,2 miliardy korun a UniCredit Bank o pětinu na 552 milionů korun. ČSOB se koncem března snížil čistý zisk o 19 procent na 3,2 miliardy korun.

Čisté úrokové výnosy Raiffeisenbank meziročně klesly o 10,1 procenta na 1,49 miliardy korun, čisté příjmy z poplatků se zvýšily o 4,3 procenta na 562 milionů korun. Za růstem příjmů z poplatků je především nárůst úvěrové aktivity ve firemním sektoru a vyšší příjmy z operací s cizími měnami. Příjmy z poplatků fyzických osob zůstaly na úrovni předchozího roku. Ostatní výnosy banky, které zahrnují zisky z operací na finančních trzích, meziročně klesly o 31 procent na 206 milionů korun.

Objem poskytnutých úvěrů se meziročně snížil o 2,7 procenta na 153,5 miliardy korun. Nicméně objem klientských úvěrů se zvýšil o 3,4 miliardy korun. Ztráty ze znehodnocení úvěrů a jiných pohledávek vzrostly meziročně o 21,5 procenta na 184 milionů korun.

Provozní náklady meziročně narostly o 12,3 procenta na 1,361 miliardy korun. Zvýšení je dáno především vyššími marketingovými náklady na začátku roku a vyššími náklady na IT související s modernizací bankovních systémů. Banka nepředpokládá, že celkové provozní náklady v roce 2013 překročí úroveň minulého roku.


• Čtěte také:

Úroky nižší než inflace připravily za rok střadatele o 100 miliard eur

Bankéři představili „jednoduchý“ plán, jak se příště vypořádat s krachy bank

Autor: čtk, vrb

Komentáře

Čtěte také

Jsou britské vlaky přeplněné? Šéf labouristů možná nafingoval cestu na podlaze

Jsou britské vlaky přeplněné? Šéf labouristů možná nafingoval cestu na podlaze Video

Šéf britských labouristů Jeremy Corbyn vytvořil video, na kterém sedí na podlaze ve vlaku z Londýna do Newcastlu. Neměl si kam sednout, tvrdí a žádá zestátnění dopravce Virgin… více

Mobilní web