Raiffeisenbank klesl letos čistý zisk o 17 procent na miliardu

Tuzemská Raiffeisenbank hlásí za první pololetí nižší zisk o 17 procent na 1,02 miliardy korun. Za poklesem zisku jsou účetní vlivy a nižší příjmy z poplatků, uvedla banka. Raiffeisenbank prý zaznamenala rekordní zájem o úvěry, investice a podnikatelské účty.

Pražské sídlo Raiffeisenbank
21.8.2014 9:20   |  

„Pokles čistého zisku je způsoben především účetními vlivy, v loňském roce jsme rozpouštěli některé opravné položky a měli jsme proto v této oblasti nízkou srovnávací základnu. Na čistý zisk nicméně negativně působil i pokles příjmů z poplatků i výnosů z obchodování na finančních trzích,“ komentoval výsledky generální ředitel Raiffeisenbank Mario Drosc.

Vklady i úvěry rostly, výnosy však klesly

Vklady klientů v pololetí vzrostly o 5,3 procenta na 144,2 miliardy korun. Růst klientských úvěrů činil 6,1 procenta na 160 miliard korun. „Obchodně jsme tak zažili velmi silný půlrok, což se odrazilo v nárůstu klientských vkladů i úvěrů. V červnu jsme měli rekordní prodeje ve spotřebitelském financování i v účtech domácnostem,“ dodal Drosc.

Celkové provozní výnosy klesly o 8,1 procenta především kvůli nižším výnosům z poplatků a nižším ziskům z operací na finančních trzích. Čisté úrokové výnosy meziročně klesly o 2,1 procenta na 2,9 miliardy korun, čisté příjmy z poplatků se snížily o 16 procent na miliardu. Ostatní výnosy banky, které zahrnují výnosy z operací na finančních trzích a dividendové výnosy, klesly o 19,1 procenta na 587 milionů korun. Provozní náklady klesly o 9,8 procenta na 2,5 miliardy korun, a to hlavně díky úsporným opatřením přijatým v minulých letech.

Banka zvýšila kapitál o necelou miliardu

Vlastní kapitál banky se meziročně zvýšil o čtyři procenta na 19,9 miliardy korun. V květnu 2014 banka zvýšila základní kapitál o 868,4 milionu korun. Kapitálová přiměřenost banky ke konci prvního pololetí byla 14,17 procenta.

Raiffeisenbank v Rusku zůstane
Raiffeisenbank poskytuje v ČR bankovní služby od roku 1993. Majoritním akcionářem je rakouská Raiffeisen Bank International (RBI). Ta v pololetí zvýšila zisk po zdanění meziročně o 19 procent na 371 milionů eur (10,4 miliardy korun). Banka v prohlášení dodala, že dopad protiruských sankcí na RBI je malý.
„V tuto chvíli proto nevidím žádný důvod zpochybňovat naší přítomnost v Rusku, pořád ve střednědobém a dlouhodobém výhledu považujeme Rusko za atraktivní bankovní trh a na tamním trhu zůstaneme,“ uvedl generální ředitel a předseda představenstva RBI Karl Sevelda.

Čtěte také:

Banky letos zatím vydělaly 14,63 miliardy korun, o 255 milionů více

Raiffeisenbank v prognóze zvyšuje očekávané tempo růstu ekonomiky

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Babiš chce příští rok schodek pod 50 miliard. Může být ale vyšší, připouští

Babiš chce příští rok schodek pod 50 miliard. Může být ale vyšší, připouští aktualizováno

Ministerstvo financí navrhuje v materiálu, který v pondělí projedná vláda, na příští rok schodek rozpočtu 48,5 miliardy korun. Pro rok 2018 navrhuje schodek 38,5 miliardy a pro… více

Komerční prezentace
Mobilní web