Raiffeisenbank letos stoupl čistý zisk o třetinu na 1,33 miliardy | E15.cz

Raiffeisenbank letos stoupl čistý zisk o třetinu na 1,33 miliardy

Raiffeisenbank letos stoupl čistý zisk o třetinu na 1,33 miliardy
Pobočka Raiffeisen Bank
• 
ZDROJ: Tomáš Novák/Euro

ČTK

Raiffeisenbank v Česku stoupl v prvním pololetí čistý zisk meziročně o 30 procent na 1,33 miliardy korun. Aktiva banky vzrostla o 16 procent na 227 miliard korun. "V průběhu prvního pololetí letošního roku se tuzemská ekonomika vyvíjela velmi dobře a ve zdravém prostředí proto stoupala i poptávka po bankovních produktech, zejména pak po hypotečních a spotřebitelských úvěrech," komentoval výsledky generální ředitel banky Igor Vida.

K třicetiprocentnímu meziročnímu nárůstu zisku podle něj pozitivně přispěly vyšší čisté úrokové výnosy, vyšší výnosy z obchodování na finančních trzích a na nákladové straně pak nižší náklady na úvěrové riziko a nižší provozní náklady v důsledku úsporných opatření přijatých v minulých letech.

Čisté úrokové výnosy Raiffeisenbank meziročně vzrostly o 6,9 procenta na 3,1 miliardy korun. Čisté příjmy z poplatků meziročně klesly o 6,6 procenta na 926 milionů korun. Ostatní výnosy banky, které zahrnují především výnosy z operací na finančních trzích, stouply o 13,5 procenta na 666 milionů korun.

Objem poskytnutých úvěrů meziročně vzrostl o 13,1 procenta na 181 miliard korun. Rostlo financování domácností (spotřebitelské úvěry a hypotéky) i firem. Objem přijatých vkladů od klientů se meziročně zvýšil o 15,9 procenta na 167 miliard korun. Provozní náklady meziročně mírně poklesly o 4,2 procenta na 2,4 miliardy korun, a to především v důsledku řady úsporných opatření přijatých v minulých letech. Kapitálová přiměřenost banky ke konci pololetí dosáhla 16,1 procenta proti 14,17 procenta ke konci prvního pololetí minulého roku.

Z konkurenčních peněžních ústavů zveřejnila výsledky Komerční banka, které v pololetí stoupl čistý zisk meziročně o čtyři procenta na 6,6 miliardy korun. České spořitelně klesl čistý zisk o 5,9 procenta na 7,3 miliardy, ČSOB o dvě procenta na 7,1 miliardy korun. UniCredit Bank vykázala v pololetí čistý zisk 3,1 miliardy korun, což je o 26 procent více než před rokem.

Raiffeisenbank poskytuje v ČR bankovní služby od roku 1993. Majoritním akcionářem je rakouská finanční instituce Raiffeisen Bank International.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!