Raiffeisenbank loni poklesl zisk o 11 procent

Tuzemská Raiffeisenbank v loňském roce vydělala 1,973 miliardy korun, v meziročním srovnání tedy o 11 procent méně. Bance loni rostly provozní náklady o 2,3 procenta, zatímco objem úvěrů klientům klesl o 5,3 procenta.

Raiffeisen
13.3.2013 10:45   |  

Za poklesem zisku banky stojí fakt, že se v loňském roce sešlo několik negativních trendů, které ovlivnily celý sektor. „Byla to celý rok pokračující ekonomická recese, nižší marže a v pořád ještě slabá poptávka, způsobená částečně ekonomickou recesí a částečně špatným ekonomickým očekáváním klientů,“ vysvětluje důvody propadu v rozhovoru pro deník E15 ředitel Raiffeisenbank Mario Drosc.

Bance tak nezájmem klientů klesly čisté úrokové výnosy o 6,5 procenta na 6,36 miliardy korun. Objem úvěrů poklesl o více než procent, zatímco objem vkladů stagnoval. Poměr úvěrů ke vkladům nadále převyšuje 100 procent, to znamená, že banka má rozpůjčováno více peněz než kolik si u ní klienty uložili.

Bilanční suma banky se propadla a 2,6 procenta a dostala se pod 200 miliard korun na 197,6 miliardy korun. Vlastní kapitál banky se meziročně zvýšil o 12,3 procenta na 18,2 miliardy korun. Kapitálová přiměřenost banky ke konci roku dosáhla 13,65 procenta, zatímco o rok dříve to bylo 12,04 procenta.

Ostatní banky zažily rekordní roky

V letošním roce se banka chce zaměřit především na rozvoj své investiční společnosti, která by měla začít fungovat na začátku druhého letošního pololetí. „Žádost o licenci je nyní na národní bance a očekávám, že v průběhu druhého kvartálu dojde ke schválení všech potřebných legislativních záležitostí. Někdy na přelomu druhého a třetího kvartálu by pak mohlo dojít k započetí činnosti investiční společnosti,“ uvedl pro deník E15 Drosc.

Tři největší tuzemské banky (ČSOB, Česká spořitelna a Komerční banka) zažily loni rekordní rok a dohromady vydělaly 46,13 miliardy korun a opět tak udělaly radost svým akcionářům. Třeba Česká spořitelna opět vydělala více než celá mateřská skupina Erste, která se nadále topí v problémech v Maďarsku a Rumunsku.


O bankách čtěte více:

Zdeněk Pečený: O provize jde až v první řadě

Banky si mezi sebou půjčují stále méně

Česká spořitelna bude propouštět, kvůli úsporám zruší 600 míst


Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Chovanec žádá miliardy na zvýšení bezpečnosti. Máte rezervy, reagoval Babiš

Chovanec žádá miliardy na zvýšení bezpečnosti. Máte rezervy, reagoval Babiš

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) požaduje tři miliardy korun navíc na navýšení počtu policistů a boj proti terorismu. ČSSD považuje bezpečnost za prioritu při sestavování… více

Mobilní web