Raiffeisenbank loni zvýšila zisk o pětinu, netíží ji Řecko

Raiffeisenbank zvýšila loni čistý zisk o 22 procent na 2,22 miliardy korun. Banka těží z toho, že ji netíží dluhopisy problémových zemí eurozóny. „K nárůstu zisku přispěl fakt, že nedržíme ani korunu v dluhopisech Řecka ani jiných ohrožených zemí, dále nám klesla tvorba opravných položek a přitom se nám dařilo růst v úvěrování i vkladech," uvedl generální ředitel Raiffeisenbank Lubor Žalman.

 Raiffeisenbank
27.2.2012 14:28   |  

„Rok 2011 byl pro nás rekordní, nikdy v historii jsme na tom nebyli lépe ve výši zisku, kapitálu či likvidity,“ dodal Žalman. Raiffeisenbank podle něj bez potíží splňuje požadavky rakouských regulátorů na poměr úvěrů a vkladů, i proto chce letos pokračovat v růstu úvěrů podnikům i fyzickým osobám.

Celková aktiva páté největší banky v Česku stouply ke konci loňského roku meziročně o 9,2 procenta na 203,4 miliardy korun. Podle současné metodiky ČNB se tak Raiffeisenbank zařadila mezi velké tuzemské banky, když objem aktiv překonal 200miliardovou hranici.


Čtěte také:

Zisk KBC klesl o 40 procent, banka vytvářela rezervy

Komerční bance spadl kvůli Řecku zisk téměř o třetinu


Objem úvěrů bance meziročně vzrostl o 3,8 procenta na 158,5 miliardy korun. Objem vkladů se zvýšil o 14,3 procenta na 143,9 miliardy korun, k nárůstu vkladů došlo především na spořicích účtech.

Rostly i příjmy z poplatků - o 18 procent na 2,2 miliardy korun - díky oživení obchodování ve firemním sektoru a růstu počtu transakcí. „Příjmy z poplatků se na celkových příjmech podílejí 21 procenty, což je výrazně méně než je evropský standard,“ uvedl mluvčí banky Tomáš Kofroň.

V letošním roce chce banka pokračovat v loňském rychlém růstu privátního bankovnictví. „Zaměříme se rovněž na bankovnictví pro chytré mobily a aktivně se chceme podílet i na penzijní reformě,“ uvedl Žalman.


KB i ČSOB zisk klesl

Z ostatních velkých bank výsledky zatím zveřejnila Komerční banka a ČSOB. Komerční bance v loňském roce klesl meziročně čistý zisk o 28,9 procenta na 9,5 miliardy korun. Propad byl způsoben jednorázovým znehodnocením řeckých dluhopisů v držení banky, což jí ubralo z čistého zisku 5,4 miliardy korun.

Československá obchodní banka loni vykázala čistý zisk 11,17 miliardy korun. To je v meziročním srovnání pokles o 17 procent. Pokles zisku byl způsoben jednorázovým znehodnocením řeckých dluhopisů v držení banky, které ubralo z čistého zisku 2,5 miliardy korun.

Autor: vrb, čtk

Komentáře

Čtěte také

Indonésan tvrdí, že je mu 145 let, byl by tak nejstarší na světě

Indonésan tvrdí, že je mu 145 let, byl by tak nejstarší na světě

Nejstarším žijícím člověkem je patrně Indonésan, který tvrdí, že je mu 145 let. Podle údajů na jeho občanském průkazu se narodil 31. prosince 1870 a místní úřady toto datum… více

Mobilní web