Raiffeisenbank loni zvýšila zisk o pětinu, netíží ji Řecko | E15.cz

Raiffeisenbank loni zvýšila zisk o pětinu, netíží ji Řecko

Raiffeisenbank loni zvýšila zisk o pětinu, netíží ji Řecko
Raiffeisenbank
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, vrb

Raiffeisenbank zvýšila loni čistý zisk o 22 procent na 2,22 miliardy korun. Banka těží z toho, že ji netíží dluhopisy problémových zemí eurozóny. „K nárůstu zisku přispěl fakt, že nedržíme ani korunu v dluhopisech Řecka ani jiných ohrožených zemí, dále nám klesla tvorba opravných položek a přitom se nám dařilo růst v úvěrování i vkladech," uvedl generální ředitel Raiffeisenbank Lubor Žalman.

„Rok 2011 byl pro nás rekordní, nikdy v historii jsme na tom nebyli lépe ve výši zisku, kapitálu či likvidity,“ dodal Žalman. Raiffeisenbank podle něj bez potíží splňuje požadavky rakouských regulátorů na poměr úvěrů a vkladů, i proto chce letos pokračovat v růstu úvěrů podnikům i fyzickým osobám.

Celková aktiva páté největší banky v Česku stouply ke konci loňského roku meziročně o 9,2 procenta na 203,4 miliardy korun. Podle současné metodiky ČNB se tak Raiffeisenbank zařadila mezi velké tuzemské banky, když objem aktiv překonal 200miliardovou hranici.

Čtěte také:

Zisk KBC klesl o 40 procent, banka vytvářela rezervy

Komerční bance spadl kvůli Řecku zisk téměř o třetinu

Objem úvěrů bance meziročně vzrostl o 3,8 procenta na 158,5 miliardy korun. Objem vkladů se zvýšil o 14,3 procenta na 143,9 miliardy korun, k nárůstu vkladů došlo především na spořicích účtech.

Rostly i příjmy z poplatků - o 18 procent na 2,2 miliardy korun - díky oživení obchodování ve firemním sektoru a růstu počtu transakcí. „Příjmy z poplatků se na celkových příjmech podílejí 21 procenty, což je výrazně méně než je evropský standard,“ uvedl mluvčí banky Tomáš Kofroň.

V letošním roce chce banka pokračovat v loňském rychlém růstu privátního bankovnictví. „Zaměříme se rovněž na bankovnictví pro chytré mobily a aktivně se chceme podílet i na penzijní reformě,“ uvedl Žalman.

KB i ČSOB zisk klesl

Z ostatních velkých bank výsledky zatím zveřejnila Komerční banka a ČSOB. Komerční bance v loňském roce klesl meziročně čistý zisk o 28,9 procenta na 9,5 miliardy korun. Propad byl způsoben jednorázovým znehodnocením řeckých dluhopisů v držení banky, což jí ubralo z čistého zisku 5,4 miliardy korun.

Československá obchodní banka loni vykázala čistý zisk 11,17 miliardy korun. To je v meziročním srovnání pokles o 17 procent. Pokles zisku byl způsoben jednorázovým znehodnocením řeckých dluhopisů v držení banky, které ubralo z čistého zisku 2,5 miliardy korun.

Autor: ČTK, vrb
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!