Raiffeisenbank mírně poklesl čistý zisk

9.9.2010 9:45   |  

Jako poslední z tuzemských bank zveřejnila včera, týden po své mateřské rakouské Raiffeisen International Bank-Holding, výsledky tuzemská Raiffeisenbank. Dle bilanční sumy pátá největší banka v Česku.

Ve všech parametrech s výjimkou čistého zisku, který poklesl o 6,6 procenta na 930 milionů korun, si polepšila. Bilanční suma vzrostla meziročně téměř o deset procent na 192,3 miliardy korun. Vklady klientů vzrostly o 10,8 procenta na 124,2 miliardy.

„Mírný meziroční pokles čistého zisku je především účetní záležitost. Důvodem je zejména přecenění některých zajišťovacích derivátů a vyšší rozpouštění rezerv, které mělo loni pozitivní dopad do výsledků,“ komentoval čísla generální ředitel a předseda představenstva banky Lubor Žalman.

„Obchodně se nám letos zatím daří lépe než loni, rostou vklady klientů a daří se nám růst i v úvěrování. Dochází k mírnému oživení zájmu firem o úvěry, čtvrtinový nárůst jsme zaznamenali rovněž u hypoték. Ve firemním sektoru se situace začíná zlepšovat a nemusíme tolik vytvářet opravné položky,“ dodal Žalman.

U domácností se oproti tomu počet nesplácených úvěrů nadále zvyšuje, důvodem je podle Žalmana přetrvávající vysoká nezaměstnanost. Zlepšení tohoto ukazatele banka očekává nejdříve v příštím roce.

Raiffeisenbank ke konci června navýšila základní jmění o 7,4 procenta na 13,1 miliardy korun. Pokles naopak hlásí u ztrát ze znehodnocení úvěrů a jiných pohledávek o 10,7 procenta na 918 milionů korun.

Z velkých bank letos vykázala největší zisk ČSOB. Ta v pololetí meziročně zvýšila zisk po zdanění o 21 procent na 7,14 miliardy korun. Komerční banka zvýšila čistý zisk meziročně o 12,5 procenta na 6,5 miliardy korun. UniCredit Bank zaznamenala meziroční nárůst zisku o 23 procent na 1,5 miliardy korun. České spořitelně v pololetí čistý zisk meziročně klesl o 6,8 procenta na 5,88 miliardy korun.

Autor: Tomáš Skřivánek

Komentáře

Čtěte také

Další rána ruskému rozpočtu? Kremlu začíná vadit příliš silný rubl

Další rána ruskému rozpočtu? Kremlu začíná vadit příliš silný rubl

Ruská měna od začátku roku posílila vůči dolaru o 15 procent a Moskvě kvůli tomu přibývají starosti. Podle ekonomického poradce prezidenta Vladimira Putina tento vývoj může snížit… více

Mobilní web