Raiffeisenbank mírně poklesl čistý zisk

9.9.2010 9:45   |  

Jako poslední z tuzemských bank zveřejnila včera, týden po své mateřské rakouské Raiffeisen International Bank-Holding, výsledky tuzemská Raiffeisenbank. Dle bilanční sumy pátá největší banka v Česku.

Ve všech parametrech s výjimkou čistého zisku, který poklesl o 6,6 procenta na 930 milionů korun, si polepšila. Bilanční suma vzrostla meziročně téměř o deset procent na 192,3 miliardy korun. Vklady klientů vzrostly o 10,8 procenta na 124,2 miliardy.

„Mírný meziroční pokles čistého zisku je především účetní záležitost. Důvodem je zejména přecenění některých zajišťovacích derivátů a vyšší rozpouštění rezerv, které mělo loni pozitivní dopad do výsledků,“ komentoval čísla generální ředitel a předseda představenstva banky Lubor Žalman.

„Obchodně se nám letos zatím daří lépe než loni, rostou vklady klientů a daří se nám růst i v úvěrování. Dochází k mírnému oživení zájmu firem o úvěry, čtvrtinový nárůst jsme zaznamenali rovněž u hypoték. Ve firemním sektoru se situace začíná zlepšovat a nemusíme tolik vytvářet opravné položky,“ dodal Žalman.

U domácností se oproti tomu počet nesplácených úvěrů nadále zvyšuje, důvodem je podle Žalmana přetrvávající vysoká nezaměstnanost. Zlepšení tohoto ukazatele banka očekává nejdříve v příštím roce.

Raiffeisenbank ke konci června navýšila základní jmění o 7,4 procenta na 13,1 miliardy korun. Pokles naopak hlásí u ztrát ze znehodnocení úvěrů a jiných pohledávek o 10,7 procenta na 918 milionů korun.

Z velkých bank letos vykázala největší zisk ČSOB. Ta v pololetí meziročně zvýšila zisk po zdanění o 21 procent na 7,14 miliardy korun. Komerční banka zvýšila čistý zisk meziročně o 12,5 procenta na 6,5 miliardy korun. UniCredit Bank zaznamenala meziroční nárůst zisku o 23 procent na 1,5 miliardy korun. České spořitelně v pololetí čistý zisk meziročně klesl o 6,8 procenta na 5,88 miliardy korun.

Autor: Tomáš Skřivánek

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web