Raiffeisenbank nabízí firmám vstup na alternativní burzu cenných papírů

14.1.2011 17:37   |  

Banka se stala prvním českým autorizovaným poradcem pro vstup společností na polskou burzu New Connect a středním firmám chce pomoci v přípravě a následně v samotném procesu úpisu akcií na tomto trhu.

Polská burza New Connect je určena především pro malé, střední nebo začínající společnosti, které tak vedle klasických bankovních úvěrů získávají novou možnost, jak financovat svůj další rozvoj nebo nastartovat úplně nový obchodní model. „České firmy tak získávají možnost financovat svou další expanzi prostřednictvím navýšení kapitálu vstupem na burzu. Raiffeisenbank díky svému postavení a zkušenostem zaštítí celý proces, a to již od úvodních příprav přes umístění emise na trhu až po následný dohled nad dodržováním všech informačních povinností,“ uvedl ředitel útvaru Corporate Finance Raiffeisenbank Marek Tichý.

Výhodou burzy New Connect je hlavně skutečnost, že emise jednotlivých společností mohou být velmi malé, a to i pod jedním milionem eur. „To otevírá možnosti především malým a středním společnostem, které na jiných burzách nemohou své akcie emitovat kvůli své současné tržní kapitalizaci,“ vysvětlil Tichý.

Kromě výše upisovaného kapitálu má New Connect pro malé a střední firmy řadu dalších výhod: vstup na burzu je méně nákladný, informační povinnosti jsou méně striktní, trh se orientuje především na rizikověji orientované investory. „Rychlejší je i samotné umístění emise, od zahájení příprav lze dosáhnout umístění emise během tří až čtyř měsíců,“ říká Marek Tichý.

V současné době je na burze New Connect, která vznikla v roce 2007, obchodováno zhruba 160 společností. Jednou z českých firem, která zahájila úpis akcií na New Connect je iCom Vision, společnost zabývající se vývojem mobilních aplikací. Podle informací, které Raiffeisenbank v tuto chvíli uvolnila, jedna z dalších českých firem chystajících se na polskou burzu podniká v oblasti stavebnictví a druhá v segmentu doplňků výživy. Obrat burzy New Connect dosáhl za loňský rok 590 milionů euro.

Autor: nes

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web