Raiffeisenbank zvýšila v Česku zisk o čtvrtinu, vydělala rekordní 2,5 miliardy | E15.cz

Raiffeisenbank zvýšila v Česku zisk o čtvrtinu, vydělala rekordní 2,5 miliardy

Raiffeisenbank zvýšila v Česku zisk o čtvrtinu, vydělala rekordní 2,5 miliardy
Pražské sídlo Raiffeisenbank
• 
ZDROJ: Euro Tomáš Novák

ČTK

České Raiffeisenbank, která je pátou největší tuzemskou bankou, stoupl v roce 2015 čistý zisk meziročně o 23,9 procenta na rekordních 2,54 miliardy korun. Aktiva banky vzrostla o devět procent na 246 miliard korun.

„V průběhu loňského roku se tuzemská ekonomika vyvíjela velmi dobře a ve zdravém prostředí proto stoupala i poptávka po bankovních produktech. V retailovém bankovnictví se nám loni dařilo překonávat dosavadní prodejní rekordy. Ve financování firemních klientů jsme meziročně rostli dvouciferným tempem,“ komentoval výsledky generální ředitel banky Igor Vida.

Čisté úrokové výnosy banky meziročně vzrostly o 3,7 procenta na 6,1 miliardy korun. Čisté příjmy z poplatků meziročně klesly o 6,7 procenta na 1,83 miliardy korun. Ostatní výnosy banky, které zahrnují především výnosy z operací na finančních trzích, meziročně vzrostly o 24,9 procenta na 1,3 miliardy korun.

Objem poskytnutých úvěrů klientům se meziročně zvýšil o 10,9 procenta na 189 miliard korun. K růstu přitom došlo ve financování domácností (spotřebitelské úvěry a hypotéky) i firem. Objem přijatých vkladů od klientů meziročně stoupl o 11,6 procenta na 184 miliard korun.

Provozní náklady klesly

Provozní náklady meziročně klesly o 4,3 procenta na pět miliard korun, a to především v důsledku úsporných opatření přijatých v minulých letech. Kapitálová přiměřenost banky na konci roku 2015 dosáhla 18,18 procenta proti 16,1 procenta ke konci roku 2014.

Konkurenční Komerční bance klesl loni čistý zisk meziročně o 1,5 procenta na 13,13 miliardy korun. Čistý zisk UniCredit Bank naopak stoupl o 15 procent na 5,6 miliardy korun, ČSOB vzrostl o tři procenta na 14 miliard korun. Raiffeisenbank poskytuje v ČR bankovní služby od roku 1993. Majoritním akcionářem je rakouská finanční instituce Raiffeisen Bank International.

2016: Co plánují banky na letošek?

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!