Raiffeisenbank zvýšila ve čtvrtletí čistý zisk na 580 milionů korun

1.6.2011 14:59   |  

Raiffeisenbank, která patří ke středně velkým tuzemských bankám, v letošním prvním čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o 35 procent na 580 milionů korun. Za růstem byl hlavně pokles tvorby opravných položek k úvěrům nebo nárůst poptávky firem po úvěrech.

„V letošním roce nás čeká největší expanze pobočkové sítě v historii, chceme letos a příští rok otevřít asi 40 nových poboček a nabrat několik set nových lidí. Už v posledním roce se počet našich zaměstnanců přitom zvýšil o více než 350. Kromě prémiových klientů budeme více rozvíjet rovněž služby pro privátní klienty pod značkou Friedrich Wilhelm Raiffeisen,“ uvedl generální ředitel banky Lubor Žalman.

Nový IT systém

Banka chce dále také posilovat tržní podíl v úvěrové oblasti a za velkou prioritu pro letošní rok považuje práce na novém IT systému, který chce banka spustit v příštím roce. Celková aktiva Raiffeisenbank v prvním čtvrtletí meziročně stoupla o více než šest procent na 193,5 miliardy korun. Objem úvěrů meziročně vzrostl o víc než osm procent na 157,5 miliardy korun. Objem vkladů se zvýšil o tři procenta na 126,3 miliardy korun.

Čisté úrokové výnosy banka meziročně zvýšila o 4,3 procenta na 1,76 miliardy korun. Příjmy z poplatků, které tvoří pětinu celkových příjmů banky, vzrostly o 19,1 procenta na 510 milionů korun.
Ztráty ze znehodnocení úvěrů a jiných pohledávek klesly meziročně o 28 procent na 390 milionů korun. „Pokles o 152 milionů korun je způsoben především nižší tvorbou opravných položek ve firemním sektoru, naopak stále vysoká nezaměstnanost nadále nesnižuje objem nesplácených úvěrů domácností. Ani u domácnosti však už nedochází ke zhoršování situace,“ uvedl mluvčí banky Tomáš Kofroň.


Čtěte také: Zisk Raiffeisen Bank International v 1. čtvrtletí meziročně klesl


Provozní náklady meziročně bance stouply o téměř 21 procent na 1,29 miliardy korun. Hlavními důvody růstu jsou podle banky expanze pobočkové sítě, nabírání nových zaměstnanců a rychlý růst IT investic související s přípravami na nový IT systém.Vlastní jmění banky meziročně vzrostlo o téměř miliardu korun na 14,5 miliardy. Kapitálová přiměřenost banky byla ke konci března na 10,6 procenta.

Majoritním akcionářem Raiffeisenbank je rakouská finanční instituce Raiffeisen Bank International AG (RBI), která vznikla v říjnu 2010 spojením Raiffeisen International a části RZB. RBI v letošním prvním čtvrtletí klesl konsolidovaný zisk po zdanění meziročně o 19,1 procenta na 270 milionů eur (6,6 miliardy korun).

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Profil Věry Čáslavské: Deset let na vrcholu

Profil Věry Čáslavské: Deset let na vrcholu

Patřila k nejobdivovanějším osobnostem planety, pro bývalé Československo získala jedenáct olympijských medailí. Komunistický režim ji prohlásil za nepřítele lidu, byla bez práce… více

Mobilní web