Rakouská Hypo Alpe bude "špatnou bankou" bez bankovní licence

Zestátněný rakouský finanční ústav Hypo Alpe Adria dnes přišel o bankovní licenci a bude dál pokračovat jen jako "špatná banka". Oznámil to rakouský úřad pro bankovní dohled. Svou balkánskou divizi prodá Hypo Alpe Adria americké investiční firmě Advent, sdělila banka.

 sídlo banky v Klagenfurtu
30.10.2014 19:48   |  

Odebráním licence ztratila Hypo Alpe právo na přijímání vkladů a bankovní investice. Úkolem takzvané „špatné banky“ bude správa nedobytných aktiv banky v účetní hodnotě několika miliard eur a jejich postupná likvidace.

Rakouská vláda musela banku koncem roku 2009 zestátnit, aby zabránila jejímu zhroucení v důsledku světové finanční krize. Banka od té doby v rámci státní pomoci obdržela 5,5 miliardy eur (153 miliard korun). Evropská komise loni schválila plán restrukturalizace Hypo Alpe Adria, který počítá s další státní pomocí v částce 2,6 až 5,4 miliardy eur při likvidaci nedobytných aktiv této banky. Podmínila to tím, že banka do roku 2015 prodá své dceřiné společnosti na Balkáně.

Odprodej balkánských poboček

Hypo Alpe se ve středu dohodla na prodeji balkánských poboček s firmou Advent a Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj (EBRD), která je partnerem Adventu v této transakci. Dohodu ještě musí schválit oba kupující a rakouská vláda. Výkonný šéf Hypo Alpe Alexander Picker už oznámil odchod z čela banky, zůstane ale šéfem holdingu, který zahrnuje balkánské pobočky. Hypo Alpe je má v pěti zemích oblasti, jejich celková aktiva dosahují 8,4 miliardy eur a mají 1,15 milionu zákazníků.

Rakouská vláda v březnu odmítla návrhy nechat banku zkrachovat. Na to by tvrdě doplatila spolková země Korutany, která Hypo Alpe poskytla záruky na vydané dluhopisy. Tím jí umožnila překotnou expanzi doma i v zahraničí, která ji nakonec dovedla na práh bankrotu.


Čtěte také:

Vláda Rakouska pomůže Hypo Alpe. Adria bank international vyváznou

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Babišovy ryby v sobě měly moc vody, zastavila je veterinární správa

Babišovy ryby v sobě měly moc vody, zastavila je veterinární správa

Veterináři zastavili dvě zásilky dovozových mražených rybích výrobků, obsahovaly více vody, než obsahovat měly. Šlo o 47,5 tuny pangasia z Vietnamu a 8,2 tuny obalovaného filé z… více

Komerční prezentace
Mobilní web