Rakouská RBI se propadla do čtvrtletní ztráty, i kvůli Ukrajině

Rakouská bankovní skupina Raiffeisen Bank International (RBI) se ve třetím čtvrtletí propadla do ztráty 119 milionů eur (3,3 miliardy korun). Hospodářské výsledky podle jejího sdělení ovlivnily problémy na Ukrajině a v Maďarsku. Vykázaná ztráta je však nižší, než se čekalo.

 Raiffeisenbank
20.11.2014 9:25   |  

RBI je majoritním akcionářem české Raiffeisenbank a podle listu Financial Times druhou největší bankou ve východní Evropě. Obzvlášť závislá je na činnosti v Rusku, které se potýká z dopadem západních sankcí na Moskvu kvůli její politice vůči Ukrajině. Ekonomika Ruska nyní citelně oslabuje.

Analytici oslovení agenturou Reuters očekávali, že celková konsolidovaná ztráta RBI bude ve třetím čtvrtletí činit 170 milionů eur. V Rusku, které je pro RBI největším zdrojem příjmů, jí zisk před zdaněním ve čtvrtletí klesl na 100 milionů eur ze 127 milionů ve druhém kvartálu. Firma to vysvětluje poklesem hodnoty rublu, který poškodil jinak solidní provozní výsledky. Pokud jde o západní sankce uvalené na Moskvu, pozoruje RBI „omezený přímý dopad na byznys“.

Společnost zároveň potvrdila výhled na celý letošní rok, ve kterém očekává ztrátu. Její výši neupřesnila. V příštím roce banka očekává návrat k zisku, který by se podle nynějších blíže neupřesněných odhadů mohl pohybovat v rozmezí 400 až 600 milionů eur.

Česká Raiffeisenbank dnes oznámila, že jí čistý zisk za tři čtvrtletí meziročně stoupl o 6,5 procenta na 1,6 miliardy korun. Za růstem zisku je mimo jiné kontrola nákladů, úvěrového rizika a růst úrokových výnosů. Raiffeisenbank poskytuje v České republice bankovní služby od roku 1993 a patří v tuzemsku ke středně velkým bankám.


Čtěte také:

Raiffeisenbank čeká kvůli Ukrajině a Maďarsku ztrátu. První v historii

Raiffeisenbank láká na mobily zdarma. Vyjdou ale na tři tisíce

Raiffeisenbank klesl letos čistý zisk o 17 procent na miliardu

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web