Rakouské banky jsou podle zátěžových testů v pořádku

28.6.2010 8:50   |  

Peněžní ústavy v Rakousku si mohou vydechnout. Zátěžové testy čili stres stesty totiž podle rakouské centrální banky ukázaly na zlepšující se odolnost bank u našich jižních sousedů. Jejich odolnost vůči krizím se podle hodnotící zprávy od podzimu 2009 vylepšila, i když bankám nadále schází tučnější kapitálový polštář.

Centrální bankéři upozorňují, že problémem bank by se mohl stát ukazatel finanční síly, tedy poměr základního kapitálu banky k celkovým aktivům. Ten má totiž podle odhadů rakouské centrální banky v příštím roce dále klesat. K problémům s kapitálem by mohla přispět i nová regulační opatření, která mohou zvýšit potřebu bank na silnější kapitálové zajištění.

Výtky se týkají také úvěrové angažovanosti rakouských bank. Z výsledků zátěžových testů totiž vyplývá, že objem špatných úvěrů zůstane ještě nějakou dobu vysoký.

Člen Rady guvernérů Evropské centrální banky a guvernér rakouské centrální banky Ewald Nowotny ovšem k úvěrové angažovanosti uvedl, že expozice vůči nejzadluženějším zemím Evropy, známým jako PIGS, není příliš vysoká.

Podle experta na finanční instituce společnosti Cyrrus Marka Hatlapatky však zlepšené výsledky některých bank a pojišťoven souvisejí s vyššími výnosy z obchodování, s nimiž nelze počítat dlouhodobě. „Rakouské banky také vykazují historicky velmi strmou výnosovou křivku, která se odráží na relativně vysokých úrokových maržích bank, což je do budoucna určité riziko,“ dodal Hatlapatka.

Experti upozorňují, že rakouské banky stále těží z podpory likvidity, kterou poskytuje centrální banka. Navíc slova guvernéra Nowotného o tom, že výsledky testů by neměly být přeceňovány, vytvářejí prostor pro spekulace.

Autor: Pavel Daniel

Komentáře

Čtěte také

Travel Service nabídne v letadlech Wi-Fi, podpoří tak evropský trend

Travel Service nabídne v letadlech Wi-Fi, podpoří tak evropský trend E15 exkluzivně

Největší český letecký dopravce Travel Service ze skupiny Unimex podnikatelů Šimáněho a Šmejkala nabídne od roku 2018 na palubě letadel zábavní portály, následovat by mělo také… více

Mobilní web