Rakouské pojišťovně VIG loni stoupl zisk o 46 procent, v Česku klesl

aktualizováno Rakouské pojišťovně Vienna Insurance Group (VIG) vzrostl v uplynulém roce zisk před zdaněním o 46 procent na 518,4 milionu eur (14,1 miliardy korun). Firma působí i v České republice, kde jí ale zisk před zdaněním zhruba o desetinu klesl a dosáhl 177,9 milionu eur. Skupina zároveň upozornila, že v letošním roce očekává horší vývoj.

VIG
14.4.2015 13:49   |  

Skupina VIG, která je největší pojišťovnou v Rakousku, loni zvýšila zisk, i když hrubé předepsané pojistné zůstalo prakticky beze změn na 9,146 miliardy eur. Dařilo se jí i přesto, že zaúčtovala odpis ve výši 79 milionů eur kvůli společnosti Heta, která je nástupcem zestátněné rakouské banky Hypo Alpe Adria.

VIG je předním specialistou na pojištění v Rakousku a v zemích střední a východní Evropy. Koncern tvoří zhruba 50 společností ve 25 zemích, s jeho akciemi se obchoduje také na pražské burze. V Česku VIG působí prostřednictvím Kooperativy, České podnikatelské pojišťovny a Pojišťovny České spořitelny.

Česko je pro skupinu největší trh

Rakouská společnost dnes uvedla, že Česká republika byla pro skupinu loni největším trhem ve střední a východní Evropě. Pojistné v české měně se loni zvýšilo o 1,3 procenta, na pojistném celé skupiny se Česko celkově podílelo z 18,7 procenta. Společnosti ze skupiny VIG působící v České republice jsou přitom jedničkou na tuzemském trhu, na němž mají dohromady podíl 33,7 procenta, uvedla skupina v dnešní výsledkové zprávě.

Skupina upozornila, že letos by její finanční výsledek mohl být nižší zhruba o desetinu, a to kvůli nízkým úrokovým sazbám. Výkonný ředitel Peter Hagen na tiskové konferenci upozornil, že zisk z hlavní pojišťovnické činnosti nemusí tento propad překonat. Tlak na pojišťovny podle něj zvyšuje program nákupů vládních dluhopisů, který v březnu zahájila Evropská centrální banka (ECB).

„Kvantitativní uvolňování na nás těžce doléhá, protože vede, jak si myslíme, k umělému snížení úrokových sazeb a my máme v tomto roce zřetelně nižší výnosy z nových investic do dluhopisů než v uplynulém roce,“ cituje Hagena agentura Reuters.


Čtěte také:

VIG zvýšila zisk více než o třetinu. V Česku se ale pojišťovně tak nedařilo

Česko je pro VIG nejvýnosnější trh. Jinde pojišťovna klesá

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Slovenský kotel nesplňuje podmínky dotační podmínky, tvrdí čeští výrobci

Slovenský kotel nesplňuje podmínky dotační podmínky, tvrdí čeští výrobci

Čeští výrobci domácích kotlů si stěžují, že v rámci dotací na pořízení nových kotlů si domácnosti mohou pořídit kotle, které nesplňují předepsané emisní parametry. Podezřelý je… více

Komerční prezentace
Mobilní web