Rakouské Volksbanken prudce klesl zisk, hrozí jí znárodnění

25.8.2011 20:53   |  

Rakouské bance Österreichische Volksbanken hrozí znárodnění. Banka, která letos neprošla zátěžovými testy evropských bank, dnes uvedla, že její zisk v pololetí kvůli odpisům investic v Řecka prudce klesl a zřejmě nevyplatí za letošní rok dividendu. Posílila tak spekulace, že se stane třetí rakouskou bankou, která bude muset být znárodněna. Volksbanken je čtvrtým největším úvěrovým ústavem v zemi.

Rakousko napumpovalo v době finanční krize do Volksbanken jednu miliardu eur (24,2 miliardy korun). Získalo za to podíl bez hlasovacích práv avšak s podmínkou, že státní pomoc se přemění na majetek firmy, pokud banka nevyplatí v roce 2011 dividendu.

Čistý zisk banky v prvním pololetí klesl o 97 procent na 500 tisíc eur. Vzhledem k obtížné ekonomické situaci a pomalému prodeji majetku pak banka varovala, že zřejmě nebude schopná vyplatit za letošní rok dividendu. Původně banka čekala, že v letošním roce vykáže zisk po zdanění více než 100 milionů eur. Banka má však stále v plánu splatit do konce letošního roku 300 milionů eur ze státní pomoci.


Čtěte také: Ruská Sberbank koupí východoevropskou divizi rakouské Volksbanken


Rakouské ministerstvo financí uvedlo, že zvažuje možnosti dalšího osudu Volksbanken, pokud nebude schopná vyplatit dividendu. Současně dodalo, že učiní vše, co bude v nejlepším zájmu daňových poplatníků.

Rakouský úřad pro dohled nad finančním trhem FMA dodal, že je s vedením banky v kontaktu a je přesvědčen, že banka bude pokračovat v zavádění kroků na posílení kapitálu, jak slíbila. Mezi tyto kroky patří prodej východoevropské divize VBI ruské Sberbank, který oznámila v červenci. Dohoda by měla být dokončena ještě v letošním roce. Rozvahu má posílit také prodej podílu šest procent v Raiffeisen Zentralbank.

Rakousko v roce 2008 znárodnilo Kommunalkredit, která byla divizí Volksbanken. V roce 2009 pak stát převzal Hypo Alpe Adria, tehdy divizi BayernLB, napsala agentura Reuters.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

David Marek: Do důchodu? Raději se ani neptejte

David Marek: Do důchodu? Raději se ani neptejte

Po nepovedené a demontované penzijní reformě, o niž se pokusil předchozí kabinet, bude mít málokterý politik odvahu přijít s komplexní změnou. Proto bude zítra koaliční rada… více

Mobilní web