Rakousko zná přesnější podobu nové bankovní daně

27.10.2010 11:39   |  

Od únorového startu diskuze o podobě nové daně pro banky, mají nyní v Rakousku jasněji. Tamní ministerstvo financí totiž upřesnilo parametry plánované bankovní daně. Velké banky, tedy takové, které mají aktiva nad 20 milaird eur, by měly platit 0,08 procenta z celkového objemu aktiv, sníženého o klientské vklady a některá další aktiva. Sazba pro menší peněžní domy by měla být snížena. Další zdanění by se mělo vztahovat na deriváty, které neslouží k zajišťování rizika.

Analytici hodnotí dopad zprávy na cenu akcií peněžních domů spíše neutrálně. „Například nová podoba bankovní daně by měla pro Erste bank nižší dopad, ten by mohl být v rozmezí 70 až 80 milionů eur,“ konstatoval analytik Atlantiku FT Milan Vaníček.

Hospodaření Erste bank za třetí čtvrtletí zveřejní peněžní dům v pátek 29. října před otevřením trhu. Experti vesměs očekávají mírný pokles zisku, který bude způsoben hlavně poklesem zisku z obchodování. Analýza Atlantiku FT předpokládá růst úrokových výnosů v meziročním srovnání o 1,4 procenta, který bude vyvolán kombinací mírného růstu úvěrů i klientských vkladů a mírného nárůstu úrokových marží. Silnější nárůst se čeká u výnosů z poplatků a provizí, když by mělo pokračovat oživení, které bylo patrné již ve druhém čtvrtletí.

K očekávanému meziročnímu růstu čistého zisku by pak měl podle odhadů nejvýrazněji přispět pokles opravných položek k nespláceným úvěrům a zlepšení kategorie ostatní výnosy a náklady, kde byl v minulém roce poměrně výrazný negativní efekt přecenění některých investic.

Autor: Pavel Daniel

Komentáře

Čtěte také

Akcie evropských aerolinek se hroutí kvůli obávám z terorismu

Akcie evropských aerolinek se hroutí kvůli obávám z terorismu

Nejlevněji za poslední tři až čtyři roky se daly začátkem tohoto týdne koupit akcie velkých evropských leteckých přepravců. Investoři hromadně prodávali v obavách, že byznys… více

Mobilní web