RBS začíná další kolo prodeje svého majetku

10.6.2010 8:45   |  

Royal Bank of Scotland (RBS) zveřejnila užší seznam zájemců o koupi dvou klíčových částí banky. Jejich prodejem by státem ovládaná banka ráda utržila čtyři miliardy liber (125,6 miliardy korun). Na prodej jsou severoamerické součásti banky – její divize obchodující s komoditami a divize zpracování plateb.

Horkými adepty na koupi komoditní části, která se specializuje na obchod s energiemi a zemním plynem, jsou Morgan Stanley a Jefferies. Cena transakce by se mohla vyšplhat až na 1,4 miliardy liber, jak deníku Financial Times sdělily zdroje obeznámené s obchodem. Komoditní byznys, který je společným podnikem RBS a firmy Sempra Energy, může být prodán jako celek, nebo po částech. Již v únoru byla vyčleněna evropská větev komoditního byznysu specializující se na obchod s ropou a kovy a následně prodána společnosti JP Morgan za 1,7 miliardy liber.

Na dva se zúžil také seznam zájemců o koupi divize zpracování plateb. Ve hře zůstávají dvě americká private equity konsorcia. Oba zájemci nabídli 2,5 miliardy liber. Předpokládá se, že RBS si ponechá 20 procent akcií. V obou případech by se mělo dojít ke konečné dohodě během příštího měsíce.
Prodej obou divizí byl spuštěn nařízením Evropské komise, které uložilo RBS prodat aktiva výměnou za přijetí vládní pomoci.

Banku, jež musela být na podzim roku 2008 zestátněna, aby se vyhnula kolapsu, ovládá britská vláda, která navyšovala svůj podíl až na současných 83 procent. Banka za loňský rok vykázala ztrátu 3,6 miliardy liber, po rekordní ztrátě 24,3 miliardy za rok 2008. V době, kdy byla tato ztráta zveřejněna, tak výše penze – až 16 milionů liber během 25 let – kterou měl obdržet odcházející šéf Fred Goodwin, spustila vlnu kritiky. Goodwin nakonec souhlasil se snížením na polovinu, ale až potom, až interní šetření prokáže, že snížení penze není důsledkem pochybení z jeho strany.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Komárek se Šmejcem narazili, úřady jim zakázaly ovládnutí rakouských kasin

Komárek se Šmejcem narazili, úřady jim zakázaly ovládnutí rakouských kasin

Rakouský kartelový soud zakázal, aby firmu Casinos Austria ovládla loterijní společnost Novomatic a konsorcium vlastněné českými investory Jiřím Šmejcem a Karlem Komárkem. Ve… více

Mobilní web