Realitní pasti českých zákonů

19.2.2010 8:51   |  

Při nákupu či prodeji nemovitostí pro klienty jsem se v posledních měsících několikrát setkal s paradoxy v českém zákonodárství, které vám mohou (pokud o nich nevíte) způsobit mnohamilionové ztráty. Na ty největší vás chci dnes upozornit a zároveň vám doporučit, jak se jim vyhnout.

1. Sporná rezervační smlouva

Rezervační smlouvu sepisují realitní kanceláře s vážnými zájemci o koupi nemovitosti. Na základě této smlouvy kancelář nemovitost dále nenabízí. Český zákon ovšem nespecifikuje obsah rezervační smlouvy, což může způsobit řadu nepříjemných situací. Proto doporučujeme raději podepisovat smlouvy o budoucích kupních smlouvách. Paradoxní je v České republice také fakt, že realitní kanceláře si v případě, kdy kupující na poslední chvíli od obchodu odstoupí, nechávají rezervační poplatek jako provizi, místo toho, aby jej daly svému klientovi – prodávajícímu jako náhradu. To v USA není myslitelné, rezervační poplatek tam v takových případech jde automaticky prodávajícímu jako kompenzace za ušlou ztrátu, protože svou nemovitost nemohl dále nabízet a případně prodat.

Doporučení: Nesvěřujte rezervační poplatek realitní kanceláři, ale domluvte se na notářské či advokátní úschově se stanovením instrukcí, jak s tímto poplatkem nakládat. Solidní realitní kancelář by to měla akceptovat. Pokud chtít nebude, je to pro vás jasný signál, že jednáte s nesolidními partnery.

2. Těžké věcné břemeno

Podle zákona musí být všechna věcná břemena zapsána v katastru nemovitostí. Faktem ale je, že v případě, že došlo k chybě na straně katastrálního úřadu nebo nějaká břemena jsou takzvaně „na cestě“, důsledky s tím spojené odnesete vy jako majitel. Nikde nemusíte zjistit, že například na pozemku, který kupujete, byla jeho majitelem před měsícem schválena výstavba supermarketu.

Doporučení: Před břemeny, která jsou takzvaně „na cestě”, se můžete ochránit pouze prohlášením prodávajícího spolu se sankčním ujednáním.

3. Není byt jako byt

V novostavbách je možné narazit na byty, které určitým způsobem neodpovídají stavebnímu zákonu (například mají menší velikost či světelnost), a proto nemohou být zkolaudovány jako bytové jednotky. Jsou to sice normální byty (například ateliéry), ale prodávat jako byty se nemohou. U takovýchto bytů má případný kupec horší možnosti financování a nemůže v nich mít nahlášen trvalý pobyt.

Doporučení: Nenechte se napálit a takový typ nemovitosti nekupujte. Budete mít problém tento „byt“ prodat nebo pronajmout.

Autor je realitní konzultant společnosti Fichtner

Autor: Danny Hochmann

Komentáře

Čtěte také

Bavorsko zvýší počet policistů, odmítá bezpečnostní politiku Merkelové

Bavorsko zvýší počet policistů, odmítá bezpečnostní politiku Merkelové

Bavorský premiér Horst Seehofer se po uzavřeném zasedání bavorského zemské vlády distancoval od postoje kancléřky Angely Merkelové k migrační krizi. Kancléřčino "to zvládneme" prý… více

Mobilní web