Řecká banka NBG získá finanční pomoc, Brusel jí dá skoro tři miliardy eur

Evropská komise schválila státní pomoc pro bankovní dům National Bank of Greece (NBG), který patří k největším bankám v Řecku. Vláda v Aténách bance poskytne 2,71 miliardy eur (73,2 miliardy korun), které dostane od eurozóny.

Ilustrační foto
4.12.2015 20:35   |  

„Dokončením rekapitalizace čtyř řeckých systémových bank a velmi výraznou účastí soukromého sektoru byl odstraněn další díl nejistoty,“ uvedl eurokomisař pro hospodářské a finanční záležitosti Pierre Moscovici.

Evropská centrální banka (ECB) na konci října odhadla, že NBG bude potřebovat dodatečný kapitál ve výši 4,6 miliardy eur. NBG získala 1,8 miliardy z této částky od soukromých investorů a dalších 120 milionů eur si zajistila z jiných zdrojů. Zbývající část bance poskytne řecká vláda, která na tento účel dostane peníze ze stabilizačního mechanismu eurozóny (ESM).

ECB celkové kapitálové potřeby čtyř největších bank v Řecku odhadla na maximálně 14,4 miliardy eur. Záchranný program pro Řecko přitom na jejich rekapitalizaci počítal s částkou až 25 miliard eur. Činitelé eurozóny později odhadli, že řecké banky budou potřebovat jen šest až devět miliard eur.

Vláda v Aténách na konci listopadu oznámila, že NBG a Piraeus budou dohromady potřebovat nový kapitál 5,7 miliardy eur. Další dvě velké řecké banky Eurobank a Alpha získaly dostatek potřebného kapitálu od soukromých investorů. Státní pomoc pro řeckou bankovní jedničku Piraeus Bank ve výši 2,72 miliardy eur schválila Evropská komise v neděli.


Čtěte také:

Řecká vláda nařídila otevřít banky, limity pro výběr hotovosti zůstanou

Investoři odepisují řecké banky, stát prodělává

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Sobotka je naštvaný, protikuřácký zákon chce rychle předložit znovu

Sobotka je naštvaný, protikuřácký zákon chce rychle předložit znovu

Premiér Bohuslav Sobotka by chtěl protikuřácký zákon, který ve středu překvapivě poslanci nepodpořili, prosadit ještě do konce volebního období. Ministr zdravotnictví Svatopluk… více

Komerční prezentace
Mobilní web