Řecká banka NBG získá finanční pomoc, Brusel jí dá skoro tři miliardy eur | E15.cz
Přejít do staré verze E15

Řecká banka NBG získá finanční pomoc, Brusel jí dá skoro tři miliardy eur

Řecká banka NBG získá finanční pomoc, Brusel jí dá skoro tři miliardy eur
4. prosince 2015 • 20:35
Evropská komise schválila státní pomoc pro bankovní dům National Bank of Greece (NBG), který patří k největším bankám v Řecku. Vláda v Aténách bance poskytne 2,71 miliardy eur (73,2 miliardy korun), které dostane od eurozóny.

„Dokončením rekapitalizace čtyř řeckých systémových bank a velmi výraznou účastí soukromého sektoru byl odstraněn další díl nejistoty,“ uvedl eurokomisař pro hospodářské a finanční záležitosti Pierre Moscovici.

Evropská centrální banka (ECB) na konci října odhadla, že NBG bude potřebovat dodatečný kapitál ve výši 4,6 miliardy eur. NBG získala 1,8 miliardy z této částky od soukromých investorů a dalších 120 milionů eur si zajistila z jiných zdrojů. Zbývající část bance poskytne řecká vláda, která na tento účel dostane peníze ze stabilizačního mechanismu eurozóny (ESM).

ECB celkové kapitálové potřeby čtyř největších bank v Řecku odhadla na maximálně 14,4 miliardy eur. Záchranný program pro Řecko přitom na jejich rekapitalizaci počítal s částkou až 25 miliard eur. Činitelé eurozóny později odhadli, že řecké banky budou potřebovat jen šest až devět miliard eur.

Vláda v Aténách na konci listopadu oznámila, že NBG a Piraeus budou dohromady potřebovat nový kapitál 5,7 miliardy eur. Další dvě velké řecké banky Eurobank a Alpha získaly dostatek potřebného kapitálu od soukromých investorů. Státní pomoc pro řeckou bankovní jedničku Piraeus Bank ve výši 2,72 miliardy eur schválila Evropská komise v neděli.

Autor: ČTK
 

businessinfo.cz

  • Na solárním boomu v Česku vyrostlo množství firem. Teď hledají příležitost v zahraničí
  • Chile: Exportéry láká trh s otevřenou náručí
  • Neplatičů DPH v registru přibývá geometrickou řadou
  • Snižte si náklady na byznys v cizině. Žádejte o vrácení DPH
Přejít do staré verze E15