Řecká krize může odrazovat firmy od vstupu na burzu, varuje šéf Euronextu

Řecká dluhová krize by mohla snížit zájem firem o vstup na akciový trh, ačkoliv ještě v první polovině letošního roku byl zájem o vstup na burzu vysoký, řekl generální ředitel francouzské součásti burzovní společnosti Euronext Anthony Attia.

Ilustrační foto
3.7.2015 21:29   |  

I když nejistota kolem vývoje v Řecku způsobila v prvním pololetí nestabilitu na trzích, na primární veřejné nabídky (IPO) akcií dosud vliv neměla.

„Pokud jde o primární nabídky akcií, měli jsme velmi dobré první pololetí, ohledně druhé poloviny jsme ale obezřetní, a to kvůli dopadům řecké krize,“ uvedl Attia.

Společnost Euronext, pod kterou patří také akciová burza v Paříži, je největší burzovní společností v kontinentální Evropě. Jejími hlavními konkurenty pro primární nabídky akcií jsou Londýnská akciová burza (LSE) a německá Deutsche Börse.


Přečtěte si: Zpráva MMF podle Tsiprase ospravedlňuje postoj Atén k dluhům coby nesplatitelným


Euronext uvedl, že osm velkých vstupů na burzu v první polovině roku zvýšilo celkovou hodnotu kapitálu na Euronextu na 61,7 miliardy eur (1,7 bilionu korun) z předchozích 57,8 miliardy eur. Objem obchodování byl v prvním pololetí nejvyšší od roku 2011.

Burza těžila ze zájmu amerických investorů o evropské akcie, které jsou nyní z hlediska ocenění atraktivnější než ty americké. Silné bylo i obchodování s deriváty, jak se investoři kvůli nestabilitě na trhu snažili zajistit před nepříznivým vývojem.

Attia také řekl, že Euronext se chce stát evropským trhem pro dluhopisy v čínských jüanech. „V Euronextu si musíme vybrat naše strategické priority mimo Evropu. Velkou výzvou je stát se centrem pro obchodování s jüanem v Evropě,“ uvedl Attia.


Čtěte také:

Chudé státy vzkazují Řekům: My jsme reformy provedli, proč ne vy?

Řečtí penzisté oblehli banky, ty se otevřely výhradně pro ně

Tsipras: Referendum bude. Rada Evropy: Hlasování porušuje mezinárodní standardy

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

EU prodloužila protiruské sankce, nejméně do ledna 2017

EU prodloužila protiruské sankce, nejméně do ledna 2017 aktualizováno

Evropská unie prodloužila hospodářské sankce vůči Rusku do konce ledna 2017. Hospodářská opatření, omezující především ruský přístup na finanční trhy a zakazující export určitých… více

Komerční prezentace
Mobilní web