Řecké akcie čeká tvrdý restart, burza v Aténách může spadnout

Řecká burza může po svém znovuotevření přivítat investory pětinovým propadem. Tolik alespoň během uplynulých čtyř týdnů ztratily na hodnotě akcie newyorského fondu FTSE Greece, který spekulantům po dobu zavřených burzovních bran v Aténách posloužil jako zrcadlo rizikovosti investice v Řecku. Portfolio fondu tvoří podíly ve třech desítkách největších firem pod Olympem, v jejichž budoucí profit tak investoři příliš nevěří.

ilustrační foto
29.7.2015 6:45   |  

Aténská burza zavřela krám koncem června, helénský fond z rodiny FTSE tak v současnosti patří k ojedinělým možnostem, jak obchodovat řecké akcie, než se tamní ekonomika vrátí k normálu. Index ale od 26. června přišel už o bezmála 21 procent, a restartu aténské burzy tak nevěští zrovna lehký průběh. „Očekávám, že trh bude zvláště v prvních dnech pod silným prodejním tlakem,“ potvrzuje varovný signál stran kurzu fondu Tomáš Holinka z Moody’s Analytics.

Kdy řecká burza otevře, je na Evropské centrální bance. Ta už otevření aténského parketu schválila, termín ale zatím není znám. Pozorovatelé předpokládají, že se tak stane během tohoto týdne. V případě zpoždění by Aténám hrozil výmaz ze světových investorských map.


Přečtěte si: Aténská burza ještě fungovat nezačne, chybí dekret


Provozovatel burzovních indexů FTSE Russell by totiž podle svých slov od příštího týdne vyřadil řecké papíry ze svých globálních benchmarků. Velcí tržní hráči nakupující podle indexů by se tak zbytku svých řeckých akcií museli zbavit.

Regulátoři nevylučují, že nákupy na znovuotevřeném parketu nemusí být pro každého. „Řekové mohou vybrat zbývající vklady v bankách a nakoupit za ně akcie, což by dále oslabilo už tak vratké banky závislé na penězích zvnějšku,“ uvedl obchodník aténského brokera Beta Securities Takis Zamanis.

V delším horizontu prý ale nemusí být řecký trh pro milovníky rizika špatnou volbou. „Až budou známy výsledky vyjednávání o třetí půjčce a podmínky, za kterých bude půjčka dostupná, může dojít ke stabilizaci a růstu cen akcií,“ dodává Holinka. Druhý dech by řecká burza mohla chytit i v souvislosti s privatizací státního majetku. Ta by měla podle dohody s věřiteli nabrat na rychlosti, část svých podílů by vláda mohla nabídnout právě na aténském parketu.


Čtěte také:

Aténská burza může po měsíci otevřít, získala souhlas ECB

Řecká burza se otevře nejdříve v úterý

Jaroslav Bukovský Autor: Jaroslav Bukovský redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Komárek se Šmejcem narazili, úřady jim zakázaly ovládnutí rakouských kasin

Komárek se Šmejcem narazili, úřady jim zakázaly ovládnutí rakouských kasin

Rakouský kartelový soud zakázal, aby firmu Casinos Austria ovládla loterijní společnost Novomatic a konsorcium vlastněné českými investory Jiřím Šmejcem a Karlem Komárkem. Ve… více

Mobilní web