Řecké banky mají nejméně vkladů za posledních deset let

Vklady v řeckých bankách klesly v dubnu na 139,4 miliardy eur (3,8 bilionu korun), a dosáhly tak nejnižší úrovně za více než deset let. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Evropská centrální banka (ECB). V březnu držely řecké banky vklady za 145 miliard eur. Řecko se snaží zajistit si od mezinárodních věřitelů nové peníze, aby se vyhnulo státnímu bankrotu.

Peiraeus Bank
29.5.2015 13:19   |  

Pro řecké bankovní ústavy je v současnosti jediným zdrojem peněžní likvidity program nouzového financování (ELA). V něm má slovo ECB, která podle zdrojů agentury Reuters tento týden poprvé od února řeckým bankám nezvýšila strop úvěrů z tohoto programu.

ECB tento krok údajně zdůvodnila tím, že se výrazně zpomalil odliv vkladů z bank v této zadlužené jihoevropské zemi.

Zdroje Reuters ale již dříve uvedly, že v dubnu a zejména poslední týden se odliv vkladů z řeckých bank výrazně zrychlil. Člen výkonné rady ECB Benoit Coeuré v dubnu v rozhovoru s řeckým listem Kathimerini řekl, že ECB bude řecké banky financovat, dokud budou solventní a budou mít dostatek záruk.


Čtěte také:

ECB poprvé od února nezvýšila řeckým bankám strop financování

Potvrzeno: silně zadlužené Řecko se vrátilo do recese

Lagardeová: Dohoda s Řeckem si vyžádá ještě mnoho práce

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nizozemská vláda chce zrušit fosilní auta, mají je nahradit elektromobily

Nizozemská vláda chce zrušit fosilní auta, mají je nahradit elektromobily

Jen 15 procent všech prodaných automobilů v Nizozemsku budou v roce 2025 tvořit elektromobily. Návrh na omezení fosilních aut tak podle ministra ekonomiky nedává smysl. více

Mobilní web