Řecké banky otevřou po dosažení dohody. Může to být hned po referendu

aktualizováno Jakmile se řecké vládě podaří uzavřít dohodu se zahraničními věřiteli, banky v zemi začnou opět fungovat. Dohoda by mohla být uzavřena okamžitě po nedělním referendu, řekl státní ministr a hlavní poradce premiéra Alexise Tsiprase Nikos Pappas. Podle dosavadního vládního výnosu se mají banky otevřít 6. července.

Banky v Řecku jsou zavřené
2.7.2015 16:35   |  

„Banky se znovu otevřou, jakmile dosáhneme dohody,“ prohlásil Pappas. Dodal, že vláda nebude nikdy uvažovat o tom, že by občany připravila o část jejich vkladů, napsala agentura Reuters.

Řecká vláda v neděli večer rozhodla, že všechny řecké banky zůstanou zavřené od 29. června do 6. července, a stanovila limit pro výběr hotovosti z bankomatů na 60 eur (přes 1600 korun) denně. Vláda rovněž omezila pohyb kapitálu. Ještě v neděli odpoledne přitom vláda tvrdila, že banky se zavřít nechystá.


Přečtěte si: Řečtí penzisté oblehli banky, ty se otevřely jen pro ně


Osud dalších jednání s věřiteli je však zatím nejasný. Ministři financí eurozóny se shodli, že do řeckého referenda s Aténami jednat nemohou. V příštích dnech se proto neuskuteční žádná další jednání o návrzích nebo finančních záležitostech ani na úrovni euroskupiny ani mezi řeckými úřady a věřitelskými institucemi.

Slovenský ministr financí Peter Kažimír navíc na svém twitterovém účtu napsal, že pokud Řekové v nedělním referendu odmítnou reformy požadované mezinárodními věřiteli výměnou za další finanční pomoc, může se stát, že při znovuotevření řeckých bank již nebude řeckou měnou euro.

ECB chce jednat o programu nouzového financování

Vedoucí představitelé Evropské centrální banky (ECB) hodlají o programu nouzového financování pro řecké banky znovu jednat v pondělí. S odvoláním na nejmenovaný zdroj o tom informovala agentura Reuters.

O tom, zda současný strop úvěrů z nouzového programu ELA změnit, nebo nechat beze změn, budou činitelé ECB diskutovat den po klíčovém referendu o podmínkách mezinárodních věřitelů pro tuto zadluženou jihoevropskou zemi.

Na programu nouzového financování jsou závislé řecké banky. Limit úvěrů z programu ELA se nyní podle Reuters pohybuje kolem 89 miliard eur (2,4 bilionu korun).


Čtěte také:

Pokud v referendu zvítězí ano, Varufakis odstoupí. Skončit může celá vláda

ECB neoznačí řecké banky za nesolventní hned po nesplacení dluhu

Tsipras: Referendum bude. Rada Evropy: Hlasování porušuje mezinárodní standardy

Schäuble: Atény zcela zničily důvěru v eurozóně, odmítaly plnit závazky

Tsipras věří, že lid odmítne věřitele. Rostou obavy z finančního chaosu

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru Fotogalerie

Čína dnes uvedla do provozu největší teleskop na světě, který bude sloužit k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích. Obrovské zařízení s talířovou… více

Mobilní web