Řecké banky potřebují na přežití až 14 miliard eur nového kapitálu

Více času na znovuotevření budou potřebovat řecké banky i v případě víkendové dohody mezi Aténami a zahraničními věřiteli. Potřebují přitom 10 až 14 miliard eur (až 380 miliard korun) nového kapitálu, pokud mají zůstat nad vodou, řekl agentuře Reuters nejmenovaný vysoký činitel jedné z řeckých bank.

Řekové stojí ve frontě na bankomat
10.7.2015 18:10   |  

Řecké banky jsou zavřené už dva týdny a bankomaty vydávají pouze omezený denní příděl 60 eur na jeden účet. Otevřít se mají v úterý, pokud vláda nerozhodne jinak.

Podle zmíněného bankéře by se mohly banky otevřít do konce příštího týdne. Do pondělního večera mají podle něj banky hotovosti dostatek. Celkem mají nyní k dispozici asi 750 milionů eur.


Přečtěte si: Řečtí penzisté oblehli banky, ty se otevřely výhradně pro ně


Čtyři hlavní řecké banky National Bank of Greece, Piraeus, Eurobank a Alpha Bank ale budou zřejmě potřebovat výraznou rekapitalizaci. Podle bankéře se tak nevrátí do běžného stavu ještě několik měsíců.

„Vzhledem k rozsahu otřesu, jímž jsme prošli, musejí regulační úřady zhodnotit situaci. Zátěžové testy v září poskytnou čas na normalizaci,“ uvedl bankéř.

Banky předpokládají, že případná nedělní dohoda by měla Evropskou centrální banku (ECB) přimět ke zvýšení limitu nouzového financování (ELA), což je jediný zdroj hotovosti, který nyní řecké banky mají. ECB tento limit už přes dva týdny nechává beze změny na úrovni zhruba 89 miliard eur, což spolu s náporem Řeků na vklady donutilo vládu k uzavření bank.


Čtěte také:

Řecko slíbilo šetřit na důchodech i armádě, chce za to 50 miliard

ECB udrží řecké banky do nedělního unijního summitu nad vodou

ECB nezměnila program financování pro řecké banky

Řecké banky zůstanou týden zavřené, výběry se omezí na 60 eur denně

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Domlouvání smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují, řekl mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana. Německý vicekancléř… více

Mobilní web