Řecké banky žádají pomoc, před volbami z nich mizí vklady | E15.cz

Řecké banky žádají pomoc, před volbami z nich mizí vklady

Řecké banky žádají pomoc, před volbami z nich mizí vklady
Banky Alpha Bank a Eurobank požádaly o finanční prostředky z mechanismu nouzového financování.
• 
ZDROJ: Tilemahos Efthimiadis via Flickr (CC BY 2.0)

ČTK

Dvě velké řecké banky Alpha Bank a Eurobank požádaly o finanční prostředky z mechanismu nouzového financování. Jde prý o preventivní krok, který souvisí s vybíráním vkladů před blížícími se předčasnými volbami v Řecku.

Program nouzového financování ELA (Emergency Liquidity Assistance) nabízí národní centrální banky v eurozóně komerčním bankám, které mají problémy s likviditou. Řecké banky na něj zhusta spoléhaly na vrcholu dluhové krize v Řecku v roce 2012. Na začátku loňského roku ale pomoc splatily.

Činitelé Eurobank a Alpha Bank tvrdí, že nynější preventivní krok také zčásti souvisí s rizikem, které představují hypotéky denominované ve švýcarských francích. Švýcarský frank prudce stoupl poté, co švýcarská centrální banka ve čtvrtek zrušila limit pro kurz domácí měny vůči euru.

Půjčky z mechanismu ELA jsou obecně dražší než úvěry od Evropské centrální banky (ECB), a je k nim tudíž třeba této banky. ECB se bude žádostmi zabývat na zasedání 22. ledna, napsala agentura AFP.

Je to jen prevence, ujišťuje Eurobank

„Jde o preventivně podanou žádost. Program teď nepotřebujeme a nemáme v úmyslu jej využívat,“ ujistil podle AFP zdroj z Eurobank. Zdroj z Alpha Bank uvedl, že firmu k tomuto kroku přiměly výběry uskutečněné během prosince a vývoj kolem švýcarského franku.

Favoritem blížících se řeckých voleb je opoziční Koalice radikální levice (SYRIZA). Ta se staví proti úsporným opatřením vlády spojeným s dřívějším mezinárodním záchranným programem pro Řecko a hodlá požadovat změnu podmínek programu i odpis velké části řeckého dluhu. Volby tak v posledních týdnech vyvolaly obavy z odchodu Řecka z eurozóny.

Zahraniční tisk: Řecko na rozcestí. Zůstane u eura?

Řecko mělo jít dávno

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!