Řecké banky získají 18 miliard eur ze záchranného fondu

Evropská centrální banka (ECB) minulý týden přestala dodávat likviditu těm řeckým bankám, které neprošly úspěšnou rekapitalizací. Teď se pro jejich svízelnou situaci začíná objevovat řešení. Čtyři největší komerční banky podle nejmenovaného vysoce postaveného bankéře do pátku získají 18 miliard eur (453 miliard korun) ze záchranného fondu eurozóny EFSF. Jde o Alpha Bank, National Bank of Greece, Eurobank a Piraeus Bank, uvedla agentura Reuters.

 Alpha Bank
22.5.2012 14:55   |  

„Dostaneme peníze nejpozději do pátku, možná už ve středu,“ uvedl bankéř. Jakmile banky budou prostřednictvím dluhopisů EFSF rekapitalizovány, budou moci obnovit operace s Evropskou centrální bankou (ECB). „S těmito 18 miliardami se budeme opět účastnit finančních operací ECB,“ řekl. V Piraeus Bank, která je mezi čtyřmi jmenovanými bankami, drží podíl necelých šesti procent skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

ECB přestala minulý týden dodávat řeckým bankám, které neprošly úspěšnou rekapitalizací, finanční prostředky. ECB provádí refinanční operace jen se solventními bankami. Platí přitom, že finanční domy, které nemají přístup k penězům ECB, se musejí s požadavky obracet na domovskou centrální banku.


Čtěte také:

ECB dává ruce pryč od řeckých bank, Řekové vybírají vklady

Cesta z krize? Zaveďte „geuro“, radí Němci Řekům


Již dříve nejmenovaný zdroj uvedl, že kapitál čtyř řeckých bank, které nejmenoval, je tak vyčerpán, že tyto ústavy fungují se záporným vlastním jměním. Podle pravidel ECB není možné tak zdevastovaným bankám žádné další peníze poskytnout. Objevily se i zprávy, že tempo odlivu vkladů z řeckých bank nabírá na síle, což svědčí o tom, že řecký bankovní systém je velmi zranitelný.

Evropští politici ujišťují, že odchod Řecka z eurozóny si nikdo nepřeje a podle průzkumů veřejného mínění chtějí nadále platit eurem i sami Řekové. Zároveň ale v zemi narůstá odpor proti drastickým úsporným opatřením, která po Řecku požadují jeho mezinárodní věřitelé. To je hlavně Mezinárodní měnový fond a ostatní země eurozóny.

Přání, aby Řecko zůstalo v eurozóně, deklaroval i prezident Evropské centrální banky Mario Draghi. Upozornil, že smlouvy o EU nepočítají s tím, že by z eurozóny některá země odešla.

Autor: vrb, čtk

Komentáře

Čtěte také

Průzkumníci loni objevili nejméně nových zásob ropy za 70 let

Průzkumníci loni objevili nejméně nových zásob ropy za 70 let

Průzkumníci v loňském roce objevili jen 2,7 miliard barelů nových zásob konvenční ropy, což je nejnižší údaj od roku 1947. Údaj za loňský rok rovněž představuje pouhou desetinu… více

Mobilní web