Řecko může překlenout finanční problémy pokladničními poukázkami | E15.cz

Řecko může překlenout finanční problémy pokladničními poukázkami

Řecko může překlenout finanční problémy pokladničními poukázkami
Řecko
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Řecko by mohlo získat peníze, které mu tento měsíc chybí k vyrovnání splatných dluhopisů, vydáním pokladničních poukázek. Listu Katimerini to řekl náměstek řeckého ministra financí Christos Staikuras.

Atény musí 20. srpna splatit dluhopis v částce 3,2 miliardy eur (80,5 miliardy Kč) a nové peníze může získat od mezinárodních věřitelů nejdříve v září.

„Situace je na hranici únosnosti, což bude trvat do září, kdy bude hotova zpráva („trojky“ čili zástupců Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu),“ řekl náměstek. „Obezřetně hospodaříme s peněžními rezervami a zkoumáme několik řešení, například vydání pokladničních poukázek. Optimální řešení vybereme v dohodě s našimi partnery,“ dodal.

Také čtěte:

Řecká vláda se dohodla na novém úsporném balíku

Eurozóna schválila první splátku pomoci pro Řecko

Míra řecké nezaměstnanosti vzrostla na nový rekord 21,8 procenta

Splatnost řeckých dluhopisůSplatnost řeckých dluhopisůAutor: E15

Tento měsíc musí Řecko ke splacení tříměsíčních a šestiměsíčních poukázek získat emisí nových 2,6 miliardy eur. Německý list Die Welt v sobotu napsal, že ECB se ve čtvrtek rozhodla zvýšit pro řeckou centrální banku limit pokladničních poukázek, které může řecká centrální banka přijímat do zástavy za nouzové úvěry bankám.

Atény v květnu 2010 dostaly pomoc 110 miliard eur, ta ale problém s řeckým předlužením nevyřešila. Letos mezinárodní věřitelé sjednali s Řeckem druhý balík pomoci ve výši 130 miliard eur. Atény se nyní snaží přesvědčit věřitele, aby mu vyplatili další část dohodnuté pomoci a zástupci „trojky“ mají dnes jednat s ministrem financí Jannisem Sturnarasem.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!