Řecko už trhy netrápí, dluhopisy jiných zemí oslabily jen mírně

Řecké vládní dluhopisy padají volným pádem, ale na obligacích jiných zemí eurozóny není po strachu ani památky. To představuje velký obrat od dřívějších reakcí, kdy s Řeckem klesal celý trh či alespoň italské, španělské nebo portugalské obligace.

 Řecký premiér Alexis Tsipras
23.4.2015 9:39   |  

Minulý týden, když se začala rozplývat naděje, že by se řecká vláda mohla domluvit s věřiteli, italské, španělské a portugalské obligace v solidaritě mírně oslabily. Oslabení bylo ale téměř nepatrné. Přitom v nejčernějších dnech eurozóny poslal jakýkoliv náznak problémů v Aténách dolů nemilosrdně dluhopisy všech zemí takzvaného jižního křídla eurozóny dolů, bez rozdílu.

“Nacházíme se v jiném světě než v letech 2011 a 2012,” řekl deníku Wall Street Journal Iain Stealey, portfolio manažer v JPMorgan Asset Management. “Pokud se podíváme na to, co Evropská centrální banka (ECB) udělala, tak dala investorům jistotu, že Řecko je v tom samo a Itálie se Španělskem mají zase podporu ECB v zádech.”

Nacházíme se v jiném světě než v letech 2011 a 2012

Řada velkých investorů již prohlásila, že se hodlá držet španělských a italských vládních dluhopisů, protože jim věří a na trhu, kde se výnosy blíží nule, nabízí alespoň nějaké zhodnocení. Efekt opatření ECB, která spustila program nákupu dluhopisů, podle nich převáží jakékoliv problémy v Řecku.

Akciové trhy vyprávějí podobný příběh. Aténský akciový index, který již roky trpí vleklou hospodářskou krizí, od začátku roku oslabil o dalších 15 procent. Naopak akciové trhy v Itálii a Španělsku od začátku roku posilují o 22, respektive 11 procent.


Čtěte také:

Řecký bankrot se přiblížil, naznačují trhy. Tsipras dál věří v dohodu

Trhy odřízly Řecko od zdrojů, aténská burza ztratila desetinu hodnoty

Dolar pokračuje v růstu. Trh se obává bankrotu Řecka

Zdeněk Pečený Autor: Zdeněk Pečený redaktor E15

Komentáře

Čtěte také

Sobotka: Merkelová nemohla čekat, že změníme názor na migraci

Sobotka: Merkelová nemohla čekat, že změníme názor na migraci

Německá kancléřka Angela Merkelová nemohla během čtvrteční návštěvy Prahy předpokládat, že získá Česko na svou stranu v oblasti migrace. V reakci na ohlasy německých médií to dnes… více

Mobilní web