Řecký pád pokračuje, ale pomaleji

Pokles řecké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zpomalil a byl méně výrazný, než čekali analytici. Hrubý domácí produkt za duben až červen klesl meziročně o 4,6 procenta po snížení o 5,6 v prvních třech měsících letošního roku.

Lékárna v řecké Soluni během jedné z letošních stávek
12.8.2013 12:05   |  

Řecko je nyní šestým rokem v recesi a oživení ekonomiky brání hlavně úsporná opatření naordinovaná mezinárodními věřiteli.
Analytici v anketě agentury Reuters očekávali v průměru pokles ekonomiky o pět procent. Za prvních šest měsíců letošního roku se HDP snížil o 5,1 procenta.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat o pomoc Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF). Úvěr v objemu 110 miliard eur (zhruba 2,8 bilionu korun) však problémy země nevyřešil a Řecko muselo dostat druhý záchranný balík ve výši 130 miliard eur.

Výměnou za mezinárodní finanční pomoc Řecko od té doby zavádí masivní výdajové škrty, snižuje důchody a mzdy a opakovaně zvyšuje daně, což sráží ekonomiku a vyvolává protesty obyvatel. Pro letošní rok vláda odhaduje pokles HDP na 4,5 procenta, zatímco EU a MMF očekávají oslabení ekonomiky o 4,2 procenta. V loňském roce řecký HDP klesl o 6,4 procenta.


O Řecku čtěte více:

Rozpočet Řecka za letošní rok překvapil, je v přebytku

Téměř každá druhá řecká firma prý krátí daně

Řecko snížilo daně, ale restaurace zůstaly drahé


Autor: čtk, nos

Komentáře

Čtěte také

Američané si jsou stále méně jisti, že svržení jaderné bomby bylo správné

Američané si jsou stále méně jisti, že svržení jaderné bomby bylo správné

Americká veřejnost je v otázce použití jaderných bomb proti Japonsku v roce 1945 rozdělena, doposud přitom průzkumy veřejného mínění svržení jaderných bomb na Hirošimu a Nagasaki… více

Komerční prezentace
Mobilní web