Ředitel banky Goldman Sachs si loni vydělal 14,1 milionu dolarů

3.4.2011 16:38   |  

Generální ředitel americké banky Goldman Sachs Group Inc. Lloyd Blankfein si loni přišel na 14,1 milionu dolarů (242,2 milionu korun). Částka zahrnuje mzdu, odměny a další výhody, které získal od firmy. V roce 2009 přitom jeho roční příjem činil něco přes jeden milion dolarů. Uvedla to agentura AP s odvoláním na údaje, které banka poskytla regulačním úřadům.

Blankfein vždy patřil mezi nejlépe placené ředitele v USA a tuto pozici si opět potvrdil. Jeho loňské příjmy jsou však pouze zlomkem toho, co získal v roce 2008, kdy jeho příjmy dosáhly 42,9 milionu dolarů.

Goldman Sachs se v minulosti těšila důvěře investorů i spotřebitelů a výnosností investic většinou výrazně překonávala konkurenci. Její pověst však těžce utrpěla v době finanční krize, když v roce 2008 musela přijmout od vlády pomoc deset miliard dolarů. Příjmy Blankfeina tak v roce 2009 klesly na 1,03 milionu dolarů, z čehož 600 tisíc byl základní plat, zbytek tvořily další výhody.


Čtěte také: Šéf Goldman Sachs si ztrojnásobil plat


Loni Blankfein obdržel základní plat opět 600 tisíc dolarů. K tomu hotovostní odměnu 5,4 milionu dolarů a akcie za 7,65 milionu dolarů. Mezi další výhody v hodnotě 464 067 dolarů patřily použití auta nebo zdravotní, životní a důchodové pojištění. V lednu banka oznámila, že správní rada odsouhlasila pro letošní rok zvýšení základního platu Blankfeina na dva miliony dolarů.

Čistý zisk Goldman Sachs loni klesl o 37 procent na 7,71 miliardy dolarů kvůli poklesu obchodů s obligacemi a slabšímu výkonu divize investičního bankovnictví. Tržby se snížily o 13 procent na 39,16 miliardy dolarů.

Goldman loni vyplatil zaměstnancům na mzdách a odměnách 15,38 miliardy dolarů, což bylo 39,3 procenta ročních příjmů. Meziročně se částka snížila o pět procent.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web