Rekordní minimum. Sazby hypoték klesly na 2,34 procenta

Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v lednu dále klesla na 2,34 procenta a dostala se na další nejnižší hodnotu za dobu sledování. Předchozí minimum bylo v prosinci 2014, kdy průměrná sazba činila 2,37 procenta, vyplývá z údajů Fincentrum Hypoindexu.

 ilustrační foto
18.2.2015 8:45   |  

Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace. Na maximu byl index v srpnu 2008, kdy činil 5,82 procenta.

Objemy obchodů v lednu klesly na 10,227 miliardy korun, což je proti prosinci zhruba o čtyři miliardy méně. V lednu si do bank pro hypotéku přišlo 5926 klientů, což je proti prosinci minulého roku o 2069 lidí méně.

Novoroční pokles není neobvyklý. Lidé většinou chtějí stihnout vyřídit hypoteční úvěr ještě v prosinci například za starých podmínek nebo ještě s trvající akcí či slevou. Většinou nikdo neví, co se od nového roku změní, proto žadatelé o hypotéku raději vše sjednají do konce roku.

Ani nízké sazby už nejsou nic neobvyklého a vypadá to, že pokles stále nekončí. „I v novém roce pokračoval trend poklesu úrokových sazeb. Současné dno však nejspíše opět nebude mít dlouhého trvání, protože některé banky v minulém roce v rychlosti snižování sazeb za konkurencí zaostaly a nyní tento rozdíl dohání,“ uvedl vedoucí analytik Fincentra Josef Rajdl.

Analytik: Pokles sazeb potrvá

Ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda připomněl, že tuzemské finanční ústavy rozhodně nemají důvod očekávat v dohledné době jakékoli zpřísňování měnové politiky. Česká národní banka na únorovém zasedání prodloužila období, po něž hodlá uplatňovat intervenční režim minimálně do druhé poloviny roku 2016.

To představuje tlak na pokles dlouhodobých úrokových sazeb v ekonomice. V rámci intenzivního konkurenčního boje, který o příjemce hypoték již nyní banky vedou a který se pravděpodobně dále vyostří, tak budou čelit silnému tlaku k dalšímu snižování úrokových sazeb u hypoték,“ dodal.

Češi nyní skupují dokončené byty a domy, upozornil předseda představenstva developerské firmy Central Group Dušan Kunovský. Za vysokou poptávkou stojí podle něj i rekordně nízké úroky hypoték, a tím pádem historicky nejvýhodnější podmínky financování nového bydlení.

„Vzhledem k tomu, že za pomoci hypotéky financuje nové bydlení 60 až 80 procent kupujících, představují pro ně úrokové sazby hypoték alternativu ke klasické kupní ceně nemovitosti,“ podotkl. S nízkými úroky souvisí také rostoucí podíl bytů prodaných na investici. Ten podle Kunovského činí kolem 25 procent.

Vývoj úrokových sazeb hypoték od prosince 2013 do konce roku 2014

Zdroj: Fincentrum Hypoindex


Čtěte více:

Air Bank spustí refinancování hypoték, nejlevnější nebude

Banky řeší, jak prodat poplatky za hypotéky

Hypotéky zdraží. Banky hrají o to, kdo začne

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Bohumil Pečinka: Tajenka jménem Babiš

Bohumil Pečinka: Tajenka jménem Babiš

Zdálo by se, že po středečním hlasování o protikuřáckém zákonu se schyluje k velké krizi ve vládní koalici. Nic není vzdálenější realitě. Všechno bude, jak bylo. více

Komerční prezentace
Mobilní web