Řekové mají přislíbenou další hotovost

Řecko zůstane nadále na kapačkách nadnárodní finanční pomoci. Ovšem s tím rozdílem, že volání po protislužbě slábne. Rozhodlo o tom pondělní zasedání ministrů financí eurozóny, které se protáhlo do úterní noci. Atény se tak mohou připravit na přijetí příští tranše ve výši 6,8 miliardy eur, skoro třetinu potřebných peněz uhradí Mezinárodní měnový fond.

Prvomájové demonstrace a stávka v Řecku
10.7.2013 8:57   |  

Na jistých reformních ústupcích sice unie a fond stále trvají, o případném vyhazovu z euroklubu už ale není zřejmě definitivně řeč. „Nikdo z přítomných nechtěl riskovat nějaké nepříjemné překvapení,“ komentují výsledek bruselské porady diplomaté. Sami ministři shrnuli své stanovisko následovně: „Euroskupina s uspokojením zjišťuje, že program plnění podmínek, jež musí být splněny, úspěšně pokračuje.“

V překladu, viděno očima pozorovatelů, to znamená: nejsme s Aténami úplně spokojeni, jenže s ohledem na tamní politickou krizi včetně přestavby ministerského týmu a na dobrou vůli řeckých politiků nechceme zemi vystavit opětovnému nebezpečí platební neschopnosti. „Zůstanete v eurozóně.“ Tak zní vzkaz z evropského ústředí na jihovýchod kontinentu.

Nyní je třeba vše zaonačit tak, aby to nevypadalo jako dárek bez plnění z druhé strany, shodují se experti.

Čtyři miliardy eur mají dorazit ještě do konce tohoto měsíce, půldruhé miliardy z tohoto obnosu nemá být úvěr, nýbrž platba z ECB z výnosů, které banka získala z výkupů dluhopisů zadlužených periferních ekonomik. Zbylá „unijní“ miliarda má dorazit v říjnu.

MMF musí svůj příspěvek ještě probrat ve vlastních řídících patrech, převod může připadnout na srpen. Peníze poputují na zvláštní účet, z něhož je možná výhradně obsluha dluhu.

Řady států, které se domáhají řeckých reforem, jsou momentálně rozkolísané. Žádá si je především Lotyšsko, které je jednou nohou v měnové unii, shovívavými jsou Rakousko a Francie. Německo si zachovává zdrženlivý odstup. Panuje shoda, že nejhorší mají Řekové za sebou. „Vrchol krize pominul, společná měna ohrožena není,“ tvrdí ministři.


Čtěte také:

Euroskupina schválila další část pomoci Řecku. Bude ve splátkách

Merkelová: Další odpisy řeckého dluhu nejsou možné

Autor: Igor Záruba

Komentáře

Čtěte také

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Domlouvání smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují, řekl mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana. Německý vicekancléř… více

Mobilní web