Řekové za jediný den vytáhli z bankomatů přes půl miliardy eur

Řecká vláda pokračuje v úzké spolupráci s Evropskou centrální bankou a řeckou centrální bankou, aby zajistila stabilitu domácích peněžních domů, uvedl vicepremiér Jannis Dragasakis po setkání s šéfem ECB Mariem Draghim. Po prohlášení premiéra Alexise Tsiprase, že vláda uspořádá referendum o záchranném programu, začali Řekové masivně vybírat peníze z bankomatů, protože se obávají, že země opustí eurozónu.

Řekové hromadně vybírají peníze z bankomatů
27.6.2015 23:06   |  

Bankéři oslovení agenturou Reuters odhadují, že lidé během soboty odčerpali z bank 500 až 600 milionů eur (13,6 až 16,4 miliardy korun).

Evropská centrální banka oznámila, že podrobně sleduje vývoj situace kolem Řecka a Rada guvernérů se sejde v patřičné době. Podle informovaných zdrojů má zasedat v neděli a bude jednat o tom, zda prodlouží řeckým bankám program nouzového financování (ELA). Nouzové financování je pro řecké banky jedinou náhradou za odliv vkladů. Strop úvěrů pro řecké banky nyní činí zhruba 89 miliard eur.

U bankomatů se v sobotu tvořily dlouhé fronty:

Zhruba 35 procent bankomatů, tedy 2000 z 5500 bankomatů, se v sobotu v určitou chvíli ocitlo bez hotovosti a musely být doplněny. Finanční ústavy podle bankéřů spolupracují s centrální bankou, aby zajistily dostatek hotovosti.

Vytažená hotovost byla sice nižší, než v uplynulých dnech, kdy z bank mizela víc než jedna miliarda eur denně, bankéři však upozorňují, že je to kvůli tomu, že pro hotovost lze o víkendu chodit právě jen do bankomatů, jejichž průměrný denní limit pro výběr je 600 až 700 eur. Výběr hotovosti byl však určitě mnohem vyšší, než je v sobotu obvyklé.

Zpráva o masivních výběrech z bankomatů vyvolala také spekulace, zda se v pondělí vůbec otevřou řecké banky a zda vláda nezavede denní limity pro výběry peněz z bank. Řecká vláda však tvrdí, že banky se otevřou jako vždy a nepřipravuje se zavést kontrolu kapitálu, aby zabránila kolapsu domácích bank.


Čtěte také:

Záchranný program pro Řecko v úterý končí, euroskupina jej neprodlouží

Tsipras vyhlásil referendum, zoufalí Řekové hromadně vybírají úspory

Vklady v řeckých bankách klesly v květnu nejníže za skoro 11 let

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Finsko vyzkouší zaručený příjem, skupina obyvatel dostane 15 tisíc měsíčně

Finsko vyzkouší zaručený příjem, skupina obyvatel dostane 15 tisíc měsíčně

Finská vláda od příštího roku zavede zkušebně takzvaný všeobecný základní příjem. Vybraná skupina občanů bude od státu automaticky dostávat 560 eur (přes 15 tisíc korun) měsíčně.… více

Mobilní web