Riziko českých úvěrů dotáhlo Rakousko

15.2.2011 6:57   |  

Pojištění rizika českých státních dluhopisů, měřeno kotrakty CDS, se dostalo na úroveň Rakouska. To znamená, že zahraniční investoři považují z hlediska stability státních financí obě země za srovnatelné. Včera se ceny za pětileté pojistky CDS obou zemí pohybovaly kolem 87 bodů. Nicméně v lednu bylo v některých dnech pojištění českých státních bondů dokonce levnější než rakouských. Vývoj dělá radost českým bankéřům.

„Když se bavíme o tom, kdo je východní Evropa, a kdo ne, tak rád vídeňským kolegům zdůrazňuji, že Praha leží západněji než Vídeň a na rozdíl od Rakouska je Česko v NATO. Třetí argument mně vždycky chyběl, a teď ho mám: Světové finanční trhy hodnotí ČR jako méně rizikovou zemi než Rakousko,“ řekl deníku E15 šéf Raiffeisenbank Lubor Žalman.

České státní dluhopisy jsou trhy nyní vnímány lépe než třeba francouzské, jejich pojistky jsou nad devadesáti body. Nejdražší CDS v Evropě jsou u států, u kterých je zvýšené riziko bankrotu. Řecké CDS (kontrakt vyjadřuje procentní podíl, který investor ročně platí z ceny dluhopisu za jeho ochranu před bankrotem emitenta) se pohybují na úrovni přes 900 bazických bodů, Irsko je nyní na 580 bodech. Evropská země, u které hodnotí investoři pravděpodobnost bankrotu jako nejmenší, je Norsko s 21 body.

Dokonce ještě o něco lepší než Česko má nyní rizikový profil Slovensko, kde CDS stojí na 86 bodech. Podle investorů je to částečně dáno tím, že země je součástí Evropské měnové unie. Sousední Maďarsko je na tom se 312 body podstatně hůře.

Finanční trhy hodnotí rizikovost státních dluhů zcela jinak než ratingové agentury. Zatímco Francie a Rakousko mají nejvyšší možný rating, Česko a Slovensko je agenturami hodnoceno hůře než Španělsko – na úrovni Portugalska.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Nizozemská vláda chce zrušit fosilní auta, mají je nahradit elektromobily

Nizozemská vláda chce zrušit fosilní auta, mají je nahradit elektromobily

Jen 15 procent všech prodaných automobilů v Nizozemsku budou v roce 2025 tvořit elektromobily. Návrh na omezení fosilních aut tak podle ministra ekonomiky nedává smysl. více

Mobilní web