Robert Kiyosaki představí na Vyšehradě svou novou knihu

18.6.2011 16:51   |  

Víte, jak správně zacházet se svými penězi a jak případně dobře investovat? Na tyto otázky by vám mohla dát odpověď nová kniha „Nefér výhoda" amerického finančního "guru" Roberta Kiyosakiho, který ji spolu se svou manželkou Kim, v neděli představí obecenstvu v Kongresovém centru na Vyšehradě. Součástí prezentace budou i přednášky nejen o pohledech na globální ekonomiku ale i o tom, jak řešit vlastní finanční potíže.

„Nefér výhoda“ je Kiyosakiho šestnáctou knihou o financích, podnikání a finanční inteligenci. Tato publikace se konkrétně zabývá hlavně bořením zažitých mýtů o tom, že je jim osudem předurčeno, aby celý život zápasili s financemi. Čtenáře vybízí k tomu, aby změnili jedinou věc, kterou mají pod kontrolou, a to sami sebe. Kyiosaki totiž tvrdí, že jedině pravé finanční vzdělávání je cesta k vytvoření života, jaký si člověk přeje pro sebe a svou rodinu.

Kniha tak reaguje na rozšířený „nešvar“ této doby, kterým je právě nízká finanční gramotnost. Její nedostatek totiž může mnoha lidem přinést nemalé potíže v podobě nevýhodných úvěrů či zbrklého investování pod vidinou rychlého zbohatnutí.

Téměř dvě třetiny lidí nečte smlouvy, ve kterých se zavazují k dlouhodobým platbám, v celém rozsahu, podepisují tak často dokumenty, které jsou neodvolatelná a přitom mohou být likvidační pro něj i jeho rodinu. A co je ještě horší, mnoho lidí nejen, že si nepřečte a neporozumí tomu, co je ve smlouvě psáno, ale ani nedokáží ocenit a propočítat základní věci.


Čtěte také: Kalouska šokovaly výsledky průzkumu finanční gramotnosti


Z průzkumu, který si nechalo loni zpracovat české ministerstvo financí vyplynulo, že pouze šest lidí ze sta ví, co je rozhodčí doložka. Přesto by tento termín měl znát každý, protože řada společností poskytujících rychlé půjčky si jí dává do svých obchodních podmínek.

Oproti klasickému IQ je možné finanční inteligenci získat, a to například vhodným vzděláváním ve školách či čtením odborných publikací. Nejdůležitějším prvkem finanční gramotnosti je však střízlivost a vědomí, že ne všechno můžeme mít hned.

Robert Kiyosaki - cesta od prodavače kopírek k úspěšnému podnikateli

Robert Kiyosaki je investor, obchodník, spisovatel motivačních knih, kterému se někdy přezdívá „učitel miliardářů“. O penězích tvrdí, že jsou pouze myšlenkou. „Pokud chcete mít víc peněz, změňte způsob svého uvažování“.

Mezi jeho nejznámější knihy patří prvotina Bohatý táta, chudý táta, která odhaluje finanční zákonitosti, nebo Cashflow kvadrant bohatého táty, ve které Kiyosaki popisuje, proč někteří lidé pracují méně, a přesto vydělávají více.

Jako malý chlapec se Kiyosaki seznámil se svým celoživotním přítelem Mikem, jehož otec zasvěcoval oba chlapce již od malička do tajů podnikání a investic. Právě zde začíná příběh největšího Kiyosakiho knižního bestselleru „Bohatý táta, chudý táta“.

Jeho obchodní kariéra ale začala až po návratu z Vietnamské války. Nejprve pracoval jako prodavač kopírek ve firmě Xerox. V roce 1977 založil společnost, která zavedla na trh první peněženku pro surfaře na suchý zip. Ačkoliv byla ze začátku firma úspěšná a produkt vydělal přes milion dolarů, brzy poté zkrachovala. Jak sám uvádí, jeho aktiva byla větší, než kolik byl v té době schopen zvládnout.

Po prvotním neúspěchu si sehnal licenci na výrobu peněženek a trik s logy známých heavy metalových hudebních skupin jako Iron Maiden či Judas Priest a začal úspěšně podnikat.

Po zkušenostech, které získal, založil úspěšnou mezinárodní společnost Rich Dad Company, která prodává vzdělávací produkty a knihy na téma „jak zbohatnout“ po celém světě.
Mezi jeho další aktivity patří dnes především nemovitosti a také rozvoj menších společností. Sám ale říká, že nejvíc ho baví vyučovat.

Autor: Kristina Blümelová

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web