Rok 2010: Marný boj s unijními regulacemi

23.12.2010 12:00   |  

Zdeněk Tůma, který v červnu předal své žezlo dosavadnímu viceguvernérovi České národní banky Miroslavu Singerovi, zamířil do politiky pod pláštěm TOP 09 a poradenského byznysu se značkou KPMG. Singerovi zanechal dvě zásadní dědictví, jedno příjemné a druhé méně.

Centrální bance se pod Tůmovým vedením po letech bojů podařilo dosáhnout přesně řízené a cílené inflace, což je její klíčový úkol. V tom to má Singer, třetí guvernér ČNB v historii Česka, nyní jednoduché. Větším oříškem je současné dění v bankovním sektoru.

Tuzemské banky jsou v zásadě zdravé, hodně kapitalizované a i přes krizi jim souhrnně roste zisk. Na tento sektor ale kvůli členství Česka v Evropské unii dopadá čím dál tvrdší regulace. Ta je důsledkem téměř zhroucení evropského bankovního systému během krize, kde ale dění bylo výrazně odlišné od českých klidných vod.

S řadou evropských či globálních direktiv Česká národní banka nesouhlasí, nejsou šité na poměry tuzemských bank, ale není jí to nic platné, prostě nová pravidla po bankách vyžadovat musí.

V poslední době se množí ostrá prohlášení členů bankovní rady ČNB proti přenášení pravomocí národních dohledů nad finančním trhem na nadnárodní. „Je třeba si stále hlídat detaily, abychom nezjistili, že ten náš stabilní a důvěrudodávající finanční sektor má najednou problémy, protože je nevhodně regulován nebo dochází k nevhodným rozhodnutím, za které neneseme zodpovědnost,“ prohlásil Singer. Problém ovšem je, že většina regulačních nařízení se rodí v uskupeních, kde Česká republika vůbec nezasedá – například na G20.

V jedné věci si ale Singer může oddechnout – ohledně eura. Centrální banka spolu s ministerstvem financí doporučily, že datum přijetí evropské měny se zatím stanovovat nebude, a vláda s tím souhlasí.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Pokud Praha zakáže vjezd kamionů, uděláme to samé, hrozí Starostové

Pokud Praha zakáže vjezd kamionů, uděláme to samé, hrozí Starostové

Starostové a nezávislí (STAN) nesouhlasí se zákazem vjezdu kamionů delších 12 metrů na území Prahy. Pokud začne platit, některé obce jsou prý připraveny rovněž zakázat vjezd… více

Mobilní web