Rošády v PPF: Šmejc prodává podíl, Kellner bude mít přes 99 procent

Jiří Šmejc prodá svůj pětiprocentní podíl ve skupině PPF ostatním akcionářům firmy a za získané finanční prostředky nakoupí přímé majetkové podíly ve vybraných bankovních aktivech skupiny. Hlavní akcionář a zároveň nejbohatší Čech Petr Kellner tak nyní bude mít v PPF Group N.V. akciový podíl 99,21 procenta, Ladislav Bartoníček 0,53 procenta a Jean-Pascal Duvieusart 0,26 procenta.

 Jiří Šmejc
18.5.2012 17:27   |  

Šmejc získá v první fázi zejména akciový podíl ve společnosti Home Credit, ve druhé etapě pak podíl na dalších bankovních aktivech, Nomos Bank, Piraeus Bank a Air Bank. Vedle pozice akcionáře zůstane Šmejcovi také odpovědnost za řízení a ekonomické výsledky Home Creditu.

Tato změna akcionářské struktury PPF, založená na tržním ocenění majetku holdingu PPF Group N.V., změní postavení Šmejce z akcionáře skupiny na obchodního partnera PPF. Dlouhodobá strategie skupiny PPF, která kombinuje plnou vlastnickou a manažerskou kontrolu aktiv s investicemi po boku klíčových partnerů, zůstává prý tímto krokem nezměněna.


Čtěte také:

Kellnerova PPF žaluje účelové obsazení Ingosstrachu Děripaskou

Kellnerovo Eldorado čekají v Rusku další potíže, míní tisk

Kellner vstoupil do soutěže o řecké plynárenství


„Dohoda o novém aranžmá akcionářské struktury vznikala po vzájemné dohodě a věřím, že dává jak PPF, tak Jiřímu Šmejcovi možnost většího růstu. Šmejc bude i nadále plně zodpovídat za Home Credit, který je největším aktivem PPF, a současně získá i větší samostatnost, což samozřejmě respektuji,“ uvedl zakladatel PPF Kellner. „Dohoda vznikla z mojí iniciativy, respektive chuti zkusit nové věci. Dominantně se samozřejmě dál budu soustřeďovat zejména na Home Credit, chci ale výhledově zkusit i nějaký vlastní projekt,“ doplnil Šmejc.

Šmejc v roce 1992 začal podnikat a v roce 1993 se stal jednatelem a ředitelem firmy PUPP Consulting. V roce 1995 zastával pozici obchodního ředitele společnosti Middle Europe Finance, která obchodovala s cennými papíry se zaměřením na akvizice. Do konce roku 2004 byl 34procentním vlastníkem skupiny TV Nova. V roce 2004 začal působit ve skupině PPF a v roce 2005 se stal jejím akcionářem. Je v ní dominantně zodpovědný za řízení bankovnictví a aktivity v Rusku. Mimo jiné je také od ledna 2008 členem představenstva Generali PPF Holdingu.

PPF je jednou z největších investičních a finančních skupin ve střední a východní Evropě. Vlastní aktiva za zhruba 12,7 miliardy eur (318 miliard Kč), zahrnující různorodé aktivity od bankovnictví a pojišťovnictví přes nemovitosti, energetiku a těžbu nerostů až po ruský obchodní řetězec se spotřební elektronikou. Působnost PPF sahá ze střední a východní Evropy přes Rusko až do Asie.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Vznik železničního regulátora se přibližuje, schválil ho senát

Vznik železničního regulátora se přibližuje, schválil ho senát

Na rovný přístup státu při přidělování kapacity jednotlivým dopravcům na přeplněných železničních tratí bude dohlížet nový Úřad pro přístup k dopravní infrastruktuře, jehož vznik… více

Mobilní web