Rostoucí inflační tlaky se jen tak nevytratí

8.4.2011 8:00   |  

Investoři soudí, že rostoucí ceny ropy a dalších komodit nadále vyhrotí inflační napětí v Evropě i ve Spojených státech. Inflace ve Velké Británii a Spojených státech již dosáhla hodnot naposledy zaznamenaných v roce 2008. Stejně tak jsou na vzestupu cenové hladiny ve Francii a v Německu.

Ve vyspělých ekonomikách se v tomto týdnu velmi zvýšilo očekávání inflace pro příštích deset let. Finanční trhy totiž velmi bedlivě sledují debatu centrálních bankéřů o způsobech, jakými by bylo možné zkrotit inflaci. „Je jasné, že jsme v období nízké, ale zrychlující inflace. V těchto dobách akcie a komodity porážejí dluhopisy a hotovost,“ uvedl pro deník Financial Times Joseph Tanious, ekonom fondů banky JP Morgan.

Evropská centrální banka včera úrokové sazby zvýšila, zatímco Bank of England je ponechala na půl procentu. Tlak na britskou centrální banku a americký Fed se však bude dále stupňovat, jelikož držitelé dluhopisů požadují vyšší výnosy.

Šéf americké centrální banky Ben Bernanke vyjádřil tento týden přesvědčení, že inflace tažená stoupajícími cenami ropy a potravin bude jen dočasná. Ubezpečoval zároveň, že pokud by inflace nebo inflační očekávání rostla rychle, Fed by musel zasáhnout.

V současnosti hlásí nárůst spotřebitelských cen o šest procent za posledních pět měsíců. Mzdy ve stejném období přitom rostly pouze o 1,1 procenta. Znamená to, že dražší potraviny a pohonné hmoty zatěžují peněženku spotřebitelů a ekonomice hrozí zpomalení. „Věříme, že dokud bude trh práce takto mdlý, zůstanou mzdy pod tlakem. Podle našeho názoru dojde – bez nárůstu mezd – k zastavení růstu cen,“ míní Tanious.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Holešovické nákupní centrum Lordshipu bude nižší, s parkovištěm pro místní

Holešovické nákupní centrum Lordshipu bude nižší, s parkovištěm pro místní

Radnice Prahy 7 se domluvila s firmou Lordship na podobě nákupního centra Holešovický trojúhelník na pozemku mezi ulicemi Veletržní, Strojnická a U Studánky. Potvrdili to starosta… více

Mobilní web