Rumunsku mohou zatopit řecké banky

Balkánská země, od které si kdysi investoři mnohé slibovali a málo se toho zatím naplnilo. To je Rumunsko. Naopak nyní na jihovýchodním okraji Evropy navzdory slušnému ekonomickému růstu blikají varovná světla.

 Řecko, banky,
29.7.2015 6:27   |  

Pozitivní zprávy z Rumunska končí právě u ekonomického růstu. Stejně jako další země střední a východní Evropy (včetně Česka) se veze na Německu a letos očekává ekonomický růst mezi třemi a 3,5 procenta. Inflace se ale ponořila do negativních teritorií. V červnu dosáhla meziroční inflace minus 1,6 procenta.

Podle rumunské centrální banky (NBR) je to pouze dočasný propad vlivem snížení DPH na potraviny. NBR tak odmítá snížit úrokové sazby, které jsou už tak na rekordním minimu 1,75 procenta. Před sedmi lety to bylo 10,25 procenta.

Nebezpečím pro Rumunsko je také Řecko. A to především přes bankovní sektor. V Rumunsku operují čtyři řecké banky, které dohromady ovládají deset procent celkových aktiv rumunského bankovnictví. To se dá ještě zvládnout, ale situace by se mohla zhoršit, pokud řecké banky začnou matkám poskytovat velké úvěry.

V Rumunsku krvácejí i jiné banky

Nejen řecké banky si od Rumunska slibovaly tučné zisky. Například matka tuzemské České spořitelny – rakouská Erste – tam ale stále krvácí. Její rumunská dcera BCR loni prodělala 627 milionů eur, tedy téměr 17 miliard korun. Deník Financial Times přede dvěma týdny informoval, že Evropská centrální banka organizuje tajné úvěrové linky pro rumunské a bulharské banky aby zabránila problémům spojeným s krizí řeckého bankovnictví.

Další problém pro Rumunsko je, že bezpečnostní úvěr ve výši čtyř miliard eur, který má země sjednán s Mezinárodním měnovým fondem, vyprší na konci září.


Čtěte také:

Z řeckých bank odteklo dalších osm miliard, vklady jsou nejníže za 12 let

Řecká Eurobank koupí za jedno euro bulharskou síť Alpha Bank

„Řecká nákaza“ se na zahraničních trzích zatím příliš nešíří

Zdeněk Pečený Autor: Zdeněk Pečený redaktor E15

Komentáře

Čtěte také

Česko na základě kvót přijalo osm uprchlíků, další tři odmítlo

Česko na základě kvót přijalo osm uprchlíků, další tři odmítlo

Do Česka minulý týden přijela skupina osmi uprchlíků, které země musí přijmout z Řecka či Itálie na základě přerozdělovacích kvót schválených EU. Skupina běženců prošla… více

Mobilní web