Ruská banka VTB musí kvůli sankcím posílit kapitál, po státu žádá miliardy

Druhá největší ruská banka VTB Bank požaduje od státu finanční podporu až 200 miliard rublů (104,4 miliardy korun) na posílení kapitálu. VTB Bank se letos v létě stala terčem západních sankcí za roli Ruska v ukrajinské krizi. Kvůli restrikcím má podobně jako jiné ruské státní banky omezený přístup k zahraničnímu kapitálu.

 Pobočka ruské banky VTB
31.10.2014 13:26   |  

S odvoláním na vládní zdroj a zdroj v bance to dnes napsal ruský list Vedomosti. VTB podle nich požaduje dodatečný kapitál v objemu téměř 200 miliard rublů. Až 70 miliard chce získat už do konce roku. Podle bankovního zdroje agentury Reuters jednání o dodatečném kapitálu probíhají. Rozhodnutí ale zatím nepadlo.

Ruské ministerstvo financí nakoupilo v září prioritní akcie VTB za 214 miliard rublů, tedy cenné papíry, s nimiž jsou spojena přednostní práva týkající se dividendy. Podle některých názorů jde o pokus, jak podepřít ukazatele banky týkající se výše kapitálu.

Zisk VTB Bank kvůli zpomalování ruské ekonomiky a geopolitickému napětí v pololetí klesl o 82 procent. Ukazatel kapitálové přiměřenosti, který vyjadřuje, jak je banka schopna absorbovat případné ztráty, činil u VTB na začátku října podle ruských účetních standardů 10,57 procenta. Jen těsně se tak drží nad hladinou deseti procent, kterou regulátoři stanovili jako minimální.


Čtěte také:

Zaorálek: Sankce ženou Rusko do pekel

Rusko zvýšilo sazby už na 9,5 procenta. Doplácí na ukrajinskou krizi

Brusel si u WTO stěžuje na Rusko, vadí mu vysoká cla

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Brusel se zastává médií a opět brojí proti Googlu

Brusel se zastává médií a opět brojí proti Googlu

Evropská komise má v současnosti na stole návrh reformy zákonů o autorských právech. V dokumentech, které EU zveřejní v září, se Evropská komise zabývá podporou mediálních domů.… více

Mobilní web