Ruská Sberbank zvýšila čistý zisk o více než čtyřnásobek za rok | E15.cz

Ruská Sberbank zvýšila čistý zisk o více než čtyřnásobek za rok

Ruská Sberbank zvýšila čistý zisk o více než čtyřnásobek za rok
Budova Sberbank v Novosibirsku
• 
ZDROJ: CC BY 3.0: Obakeneko - Wikimedia Commons

ČTK

Největší ruská banka Sberbank zvýšila čistý zisk v prvním čtvrtletí na 117,7 miliardy rublů (43,3 miliardy korun). Představuje to více než čtyřnásobek oproti stejnému období před rokem. Oznámila to dnes banka, která působí i v České republice. Akcie podniku se po oznámení začaly šplhat vzhůru a přidávaly zhruba 2,8 procenta.

Sberbank se podobně jako další velké státní ruské banky stala terčem sankcí, které na Rusko uvalily západní země kvůli postupu Moskvy v ukrajinské krizi. To omezuje přístup banky na zahraniční kapitálové trhy.

Sberbank si ale během ekonomické krize v Rusku vedla lépe než konkurenční bankovní domy. Sberbank je dominantním hráčem na ruském bankovním trhu. Drží zhruba třetinu celkových aktiv v bankovním sektoru a přibližně stejné procento vkladů. Její postavení je tak podle agentury Reuters dostatečně dobré na to, aby na nedávné stabilizaci ruské ekonomiky mohla vydělat.

Akcie Sberbank Graphical visualization of market data.

Čistý zisk Sberbank v prvním čtvrtletí překonal očekávání analytiků, kteří jej v průzkumu agentury Reuters odhadovali na 106 miliard rublů. Více než 100 miliard rublů banka dosud v žádném kvartálu nevydělala, uvedl Reuters. Pro srovnání, druhá největší ruská banka VTB hospodařila v prvním čtvrtletí s čistým ziskem 600 milionů rublů. Mnoho menších ruských bank se pohybuje v červených číslech.

Čistý úrokový výnos Sberbank za první tři měsíce roku vzrostl o 62,5 procenta na 325,5 miliardy rublů. Rezervy na ztrátové úvěry jí oproti tomu klesly o 27 procent na téměř 84 miliard rublů. Rovněž se jí podařilo snížit náklady na řízení rizik.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!