Ruská VTB Bank plánuje vydání jüanových dluhopisů

13.12.2010 8:56   |  

Druhá největší ruská banka VTB Bank se stane první institucí z takzvaných rozvíjejících se trhů, která vydá dluhopisy denominované v čínských jüanech. Jedná se o další znak rostoucího vlivu Číny na finančních trzích. Banka plánuje vydání tříletých bondů v celkovém objemu miliardy jüanů (téměř tři miliardy korun). Očekávaný výnos by se měl pohybovat okolo 3,125 procenta, informoval o tom deník Financial Times (FT).

Pro emisi dluhopisů v čínské měně se doposud rozhodla jen hrstka zahraničních firem. V létě to byl největší řetězec rychlého občerstvení na světě – společnost McDonald’s – a v průběhu minulého měsíce společnost Caterpillar, zabývající se těžkým strojírenstvím. Tyto emise přišly poté, co čínští regulátoři pootevřeli dveře zahraničním investorům na jaře letošního roku. Obě firmy zaznamenaly u investorů o vydané bondy obrovský zájem.

„Čína, to je budoucnost. Stále více a více firem a bankovních domů si uvědomuje její důležitost. Je to nejrychleji rostoucí ekonomika na světě a spousta subjektů by tam ráda podnikala, což znamená, že potřebují tamní měnu,“ řekl deníku FT Nigel Rendell, ekonom společnosti RBC Capital Markets.

Trend ukazuje rostoucí internacionalismus čínské měny. Peking již uvolnil obchodování s jüanem v Hongkongu a plánuje další změny, aby zvýšil mezinárodní význam své měny a snížil svou závislost na americkém dolaru.

VTB již zaznamenala velký zájem o své bondy, ale většina z celkového objemu je již upsána. Manažery emise jsou banka HSBC a VTB Capital.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web