Ruské banky zvažují akvizice ve střední Evropě

30.5.2011 12:07   |  

Ruské banky prý chystají akvizice na trzích střední a východní Evropy. Podle listu Financial Times chtějí využít přetrvávajících potíží, se kterými se po celosvětové finanční krizi stále ještě potýkají některé banky na Západě. Analytici odhadují, že by k expanzi mohly využít mimo jiné možné slabší kapitalizace rakouských finančních domů.

Podle šéfa druhé největší ruské banky VTB Andreje Kostina nejsou evropské akvizice pro ruské banky prioritou. Zároveň ale připustil, že vývoj trhu v Evropě sleduje. „Budeme se rozvíjet přirozeně. Když ale uvidíme solidní příležitost, budeme nakupovat. Na prvním místě je však pro nás dál Rusko, na druhém Společenství nezávislých států,“ řekl.

Teď se ale i podle analytiků pro akvizice na evropském trhu rýsuje vhodná příležitost. Zhruba devadesát největších finančních domů ze starého kontinentu totiž příští měsíc čekají nové zátěžové zkoušky, které budou zjišťovat, jak na tom jsou s kapitálovou výbavou.

Podle některých expertů oslovených Financial Times části evropských bank hrozí, že testy neprojdou. Budou si pak proto do konce roku muset zajistit dodatečný kapitál. A to buď od soukromých subjektů, nebo od státních institucí. A to by mohla být příležitost pro ruské banky.


Čtěte také:

Sberbank má na dosah většinový podíl v zahraniční divizi Volksbanken

Kellnerova ruská banka prý chystá nabídku akcií na burze


Cesta do Evropy přes rakouské banky?

Rusko se tradičně zajímá o trh ve střední a východní Evropě. Řadu bank v regionu vlastní západoevropské banky, které byly při poslední finanční krizi v drtivé většině případů silně zasaženy. Podle části analytiků patří z hlediska úrovně kapitalizace k nejhorším v Evropě rakouské banky. Právě ty se v postkomunistické Evropě silně angažují.

Ruská Sberbank už v dubnu potvrdila, že má zájem o převzetí podílu v rakouské Volksbank International. Nedávno přitom Sberbank nabídla místo ve své radě bývalému šéfovi italské banky UniCredit Alessandrovi Profumovi. UniCredit ve střední a východní Evropě, mimo jiné i v České republice, významně operuje.

Autor: vrb, čtk

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web