Rusko chce přilákat kapitál muslimského světa

Rusko by se mohlo více otevřít muslimskému finančnímu světu. Ruští zákonodárci totiž chtějí větší podporu tzv. islámského bankovnictví. Od připravovaného zákona si slibují větší příliv kapitálu z muslimských zemí. Rusko v poslední době hledá cesty, jak znovu nastartovat upadající ekonomiku, na které se podepisuje mimo jiné také sankce Evropské unie a USA.

 Ruské rubly
20.3.2015 20:32   |  

Návrh zákona, který zamířil do dolní komory ruského parlamentu tento týden, umožňuje bankám obchodovat v souladu s tradičním islámským právem šaría. Přestože zůstává mnoho dalších byrokratických i legislativních překážek, návrh je považován za první krok v navázání užší spolupráce s bohatými zeměmi Perského zálivu a jihovýchodní Asie.

„V době ekonomické blokády z Evropy a USA je třeba hledat nové způsoby, jak přilákat investice,“ řekl Dmitrij Saveljev z výboru Dumy pro finančí trhy.

Finanční systém z pohledu Islámu je založen na principu obchodování, a to přednostně před půjčováním peněz. Půjčování na úrok není v souladu s islámským právem. Při poskytování islámských finančních služeb není akceptovatelné, aby riziko ztráty nesla pouze jedna strana, zatímco druhá strana by pouze inkasovala zisk. Princip sdílení zisku a ztráty je vytvoření jakéhosi finančního partnerství mezi věřitelem a dlužníkem (i v případě, že jednou ze stran je banka).

Až za rok, shodující se experti

Zákonodárci ovšem musejí projít další změny v oblastech, jako jsou třeba daně, než nový zákon bude naplno fungovat. Změny by tak mohly začít fungovat zhruba do roka, shodují se odborníci.

Státní rozvojová banka VEB a VTB Bank, obě zasažené protiruskými sankcemi, už dříve začaly budovat know-now v oblasti islámského finančnictví ve snaze získat nové zdroje financování.

Islámské bankovnictví
Islámské bankovnictví klade důraz na morální, sociální a náboženské zásady, na první místo staví dobré mravy společnosti. Pro islámské finančníky platí, že veškeré finanční operace bank, ale i jiných prostředníků, musí být realizovány výhradně z vlastních rezerv. Není dovoleno používat peníze jako „potenciální“ kapitál, neboť islámské principy uznávají pouze aktuální cenu peněz, nikoliv tu budoucí.

Čtěte také:

Uljukajev: Ruská ekonomika letos klesne o tři procenta

Ruská ekonomika má to nejhorší za sebou, tvrdí ministr financí

Autor: pav

Komentáře

Čtěte také

Průzkumníci loni objevili nejméně nových zásob ropy za 70 let

Průzkumníci loni objevili nejméně nových zásob ropy za 70 let

Průzkumníci v loňském roce objevili jen 2,7 miliard barelů nových zásob konvenční ropy, což je nejnižší údaj od roku 1947. Údaj za loňský rok rovněž představuje pouhou desetinu… více

Mobilní web