Rusko chce přilákat kapitál muslimského světa | E15.cz

Rusko chce přilákat kapitál muslimského světa

Rusko chce přilákat kapitál muslimského světa
Ruské rubly
• 
ZDROJ: Michael Mandiberg CC BY-SA 2.0 Flickr

pav

Rusko by se mohlo více otevřít muslimskému finančnímu světu. Ruští zákonodárci totiž chtějí větší podporu tzv. islámského bankovnictví. Od připravovaného zákona si slibují větší příliv kapitálu z muslimských zemí. Rusko v poslední době hledá cesty, jak znovu nastartovat upadající ekonomiku, na které se podepisuje mimo jiné také sankce Evropské unie a USA.

Návrh zákona, který zamířil do dolní komory ruského parlamentu tento týden, umožňuje bankám obchodovat v souladu s tradičním islámským právem šaría. Přestože zůstává mnoho dalších byrokratických i legislativních překážek, návrh je považován za první krok v navázání užší spolupráce s bohatými zeměmi Perského zálivu a jihovýchodní Asie.

„V době ekonomické blokády z Evropy a USA je třeba hledat nové způsoby, jak přilákat investice,“ řekl Dmitrij Saveljev z výboru Dumy pro finančí trhy.

Finanční systém z pohledu Islámu je založen na principu obchodování, a to přednostně před půjčováním peněz. Půjčování na úrok není v souladu s islámským právem. Při poskytování islámských finančních služeb není akceptovatelné, aby riziko ztráty nesla pouze jedna strana, zatímco druhá strana by pouze inkasovala zisk. Princip sdílení zisku a ztráty je vytvoření jakéhosi finančního partnerství mezi věřitelem a dlužníkem (i v případě, že jednou ze stran je banka).

Až za rok, shodující se experti

Zákonodárci ovšem musejí projít další změny v oblastech, jako jsou třeba daně, než nový zákon bude naplno fungovat. Změny by tak mohly začít fungovat zhruba do roka, shodují se odborníci.

Státní rozvojová banka VEB a VTB Bank, obě zasažené protiruskými sankcemi, už dříve začaly budovat know-now v oblasti islámského finančnictví ve snaze získat nové zdroje financování.

Islámské bankovnictví
Islámské bankovnictví klade důraz na morální, sociální a náboženské zásady, na první místo staví dobré mravy společnosti. Pro islámské finančníky platí, že veškeré finanční operace bank, ale i jiných prostředníků, musí být realizovány výhradně z vlastních rezerv. Není dovoleno používat peníze jako „potenciální“ kapitál, neboť islámské principy uznávají pouze aktuální cenu peněz, nikoliv tu budoucí.

Autor: pav
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!